Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Atak rosyjskich hakerów. Nie udało się im z irlandzką sieć energetyczną

8
Podziel się:

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował w sobotę, że wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili nieudany atak na sieć energetyczną w Irlandii. Chcieli uzyskać kontrolę nad przepływem energii w tym kraju.

Atak rosyjskich hakerów. Nie udało się im z irlandzką sieć energetyczną
(tigerlily713/Pixabay)

Hakerzy najprawdopodobniej powiązani z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU w szczególności próbowali zaatakować w czerwcu konta inżynierów państwowej spółki energetycznej Electricity Supply Board (ESB) za pomocą złośliwego oprogramowania, które dałoby im możliwość wglądu w działanie systemu. ESB odpowiada za system energetyczny na całej wyspie - nie tylko w Irlandii, ale także w będącej częścią Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej.

Jak zaznaczył "The Times", hakerom nie udało się zakłócić funkcjonowania sieci, jednak analitycy monitorujący rosyjskie działania w cyberprzestrzeni ocenili, że prawdopodobnie zdołali oni wykraść pewne informacje, w tym część haseł. Irlandzkie Centrum Cyberbezpieczeństwa Narodowego (National Cyber Security Centre) potwierdziło, że prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Eksperci, z którymi rozmawiał "The Times", zaznaczyli, że zespoły GRU wykorzystują Irlandię do testów przed większym uderzeniem w kraje Unii Europejskiej, m.in. ze względu na to, że w Irlandii znajdują się europejskie siedziby amerykańskich gigantów takich jak Facebook i Apple.

Zobacz także: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

Rosyjscy hakerzy byli posądzani o podobne ataki na Ukrainie w 2015 i 2016 roku, które sprawiły, że dostaw prądu pozbawionych były setki tysięcy osób.

Z Londynu Jakub Krupa

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
zejman
6 lat temu
FD. Wróć do podstawówki i ucz się poprawnie pisać.Co robiłeś w szkole nieuku?Ale i tak pewnie nie wiesz o co chodzi.
Fd
6 lat temu
Zrobić to samo ruskim. Jak Kuba Bogu tak Bug Kubie....
Piotr
6 lat temu
A po co wszystkie sieci firmowe muszą być podłączone pod internet? Jeszcze 15 lat temu tak nie było i nie było takich problemów (nie było połączenia z Internetem - nie było po drogi do włamania. No chyba że telepatycznie). Dlaczego? Bo aktualizacje systemów operacyjnych tego wymagają, bo aktualizowanie i instalowanie z dyskietek, płyt jest niewygodne a obecnie problematyczne. Bo do tego zmusili nas twórcy systemów operacyjnych. Spróbujcie zainstalować cokolwiek na nowym komputerze bez systemu operacyjnego nie będąc podłączonym do Internetu - praktycznie niewykonalne. A w jakim państwie powstają wszystkie systemy? Czy w Chinach, Rosji, Korei Północnej? A może w Zimbabwe?
E2rd
6 lat temu
Przy wypowiedziach powinny być flagi, albo piszcie cyrylicą Towarzysze komentujący ;) Ruskie prowadzą ataki na Europę
ja
6 lat temu
emerytura walesy powinna byc obnizona jak esbekom, wszak to sbek TW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zadne dodatkowo 400zł, to oszust, zdrajca