Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atak rosyjskich hakerów. Nie udało się im z irlandzką sieć energetyczną

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował w sobotę, że wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili nieudany atak na sieć energetyczną w Irlandii. Chcieli uzyskać kontrolę nad przepływem energii w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tigerlily713/Pixabay)

Hakerzy najprawdopodobniej powiązani z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU w szczególności próbowali zaatakować w czerwcu konta inżynierów państwowej spółki energetycznej Electricity Supply Board (ESB) za pomocą złośliwego oprogramowania, które dałoby im możliwość wglądu w działanie systemu. ESB odpowiada za system energetyczny na całej wyspie - nie tylko w Irlandii, ale także w będącej częścią Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej.

Jak zaznaczył "The Times", hakerom nie udało się zakłócić funkcjonowania sieci, jednak analitycy monitorujący rosyjskie działania w cyberprzestrzeni ocenili, że prawdopodobnie zdołali oni wykraść pewne informacje, w tym część haseł. Irlandzkie Centrum Cyberbezpieczeństwa Narodowego (National Cyber Security Centre) potwierdziło, że prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Eksperci, z którymi rozmawiał "The Times", zaznaczyli, że zespoły GRU wykorzystują Irlandię do testów przed większym uderzeniem w kraje Unii Europejskiej, m.in. ze względu na to, że w Irlandii znajdują się europejskie siedziby amerykańskich gigantów takich jak Facebook i Apple.

Najgroźniejsze cyberataki na świecie

Rosyjscy hakerzy byli posądzani o podobne ataki na Ukrainie w 2015 i 2016 roku, które sprawiły, że dostaw prądu pozbawionych były setki tysięcy osób.

Z Londynu Jakub Krupa

Tagi: atak hakerów, wielka brytania, irlandia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2017

jaemerytura walesy powinna byc obnizona jak esbekom, wszak to sbek TW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zadne dodatkowo 400zł, to oszust, zdrajca

16-07-2017

FdZrobić to samo ruskim. Jak Kuba Bogu tak Bug Kubie....

15-07-2017

edwarsThe Times pewnie znalazł nawet skany paszportów :)))))

Rozwiń komentarze (8)