Notowania

arabia saudyjska
04.11.2014 07:24

Atak zbrojny w Arabii Saudyjskiej

Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w zamieszkanym głównie przez szyitów regionie na wschodzie kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(action press/East News)

Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w zamieszkanym głównie przez szyitów regionie na wschodzie kraju. Do incydentu doszło w dniu szyickiego święta Aszura.

Strzelanina miała miejsce tuż przed północną we wsi Al-Dalwa w guberni Al-Ahsa w Prowincji Wschodniej (Asz-Szarkijja) - poinformowała lokalna policja.

Z informacji mieszkańców zamieszczonych w mediach społecznościowych wynika, że wiernych zaatakowano, gdy wychodzili z meczetu, po obchodach święta Aszura.

Nie wiadomo na razie, kto dopuścił się ataku. Według policji grupa uzbrojonych napastników przyjechała samochodem pod meczet i otworzyła ogień do tłumu.

Aszura jest obchodzona 10. dnia miesiąca muharram, czyli pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Tego dnia w 680 roku w bitwie pod Karbalą (w środkowym Iraku) z wojskami kalifa Jazida z dynastii Umajjadów zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali, czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Wydarzenia te przypieczętowały rozłam między szyitami a sunnitami.

Aszura jest największym świętem w roku dla szyitów, którzy stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej. Regularnie to szyickie święto naznaczone jest przemocą ze strony rebeliantów sunnickich.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m222364.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walka-z-terroryzmem-do-30-lat-wiezienia-za,77,0,1643597.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Usłyszeli wyroki 30 lat więzienia. Za co? Trzynastu oskarżonych, którzy stanęli przed sądem w Rijadzie specjalizującym się w sprawach związanych z terroryzmem, wchodziło w skład 41-osobowej grupy tworzącej komórkę terrorystyczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m290178.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces-w-arabii-saudyjskiej-duchowny-skazany,101,0,1639269.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Śmierć dla duchownego. "Groźny precedens" Rodzina skazanego podkreśliła w oświadczeniu, że kara nie jest adekwatna do stawianych mu zarzutów i w świetle prawa powinna być łagodniejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/manipulacje-cena-ropy-naftowej-rosnieft,27,0,1637915.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Manipulacje ceną ropy mogą pogrążyć Rosję Baryłka ropy jest najtańsza od 2010 roku.
Tagi: arabia saudyjska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz