Notowania

kraj
20.11.2017 07:59

Zachód dopiero zaczyna rozumieć, że trwa cybernetyczna ofensywa Rosji. Prawie 15 tys. ataków dziennie na Polskę

- To dopiero początek. W tej konfrontacji będzie coraz więcej brudnych zagrywek - mówi "Rzeczpospolitej" Alexander Rahr.

Podziel się
Dodaj komentarz
Od rosyjskich działań cybernetycznych wolna nie jest także Polska.

- Mam proste przesłanie do Rosji: wiemy, co robicie. Nie wygracie - ostrzega Moskwę premier Theresa May. Zachód dopiero teraz zaczyna rozumieć skalę i intensywność rosyjskich ataków cybernetycznych oraz prób wpływania Kremla na wewnętrzną politykę wielu krajów.

Jak pisze "Rzeczpospolita", brytyjski parlament postanowił ustalić, w jakim stopniu Rosja wpłynęła na wynik zeszłorocznego referendum w sprawie Brexitu. Z kolei hiszpański rząd jest już pewny, że za internetową propagandą dotyczącą niepodległości Katalonii także stoi Moskwa.

O tym, że Rosja mieszała także w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w USA i we Francji, wiadomo już od dłuższego czasu. W Stanach na ukończeniu jest już prokuratorskie śledztwo w sprawie oczerniania rywalki Donalda Trumpa - Hillary Clinton.

Wideo: hakerzy kradną konta w mediach społecznościowych

- To dopiero początek. W tej konfrontacji będzie coraz więcej brudnych zagrywek - mówi "Rzeczpospolitej" Alexander Rahr.

Jak pisze gazeta, to "jeden z niewielu zachodnich ekspertów mających dostęp do najbliższych współpracowników Władimira Putina".

Cybernetyczna ofensywa Rosji z jednej strony polega na "urabianiu" opinii publicznej poprzez media społecznościowe, portale, liderów opinii, a często "pożytecznych idiotów". Z drugiej, to ataki na strategiczną infrastrukturę cyfrową i wykradanie tajnych informacji.

Specjaliści oceniają, że Rosja pod względem możliwości działań cybernetycznych nie ustępuje USA i Chinom, choć jest od tych krajów znacznie słabsza gospodarczo. Kluczem jest posiadanie zaawansowanych technologii informatycznych.

Od rosyjskich działań wolna nie jest także Polska. Jak się ocenia, każdego dnia nasz kraj jest poddawany prawie 15 tysiącom ataków cybernetycznych inspirowanych przez Kreml. Tylko przez ostatnie pół roku miało miejsce ok. 2,5 miliona ataków hakerskich na różne cele w Polsce.

Tagi: kraj, media, internet, bezpieczeństwo, pap, ue, "Rzeczpospolita", powtórzenie, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2017

ciekawyA PiS pachołki Moskwy też się w to wliczają jak trolują na forach ?

20-11-2017

Yosrosyjscy trolle won z Polskiego forum

21-11-2017

król jest tylko jedenMamy obecnie dwa symbole rosyjskiej przyjaźni: Maciarenkę i Pałac Kultury, z tym że Pałac chcą zburzyć. No cóż....

Rozwiń komentarze (195)