Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zachód dopiero zaczyna rozumieć, że trwa cybernetyczna ofensywa Rosji. Prawie 15 tys. ataków dziennie na Polskę

195
Podziel się:

- To dopiero początek. W tej konfrontacji będzie coraz więcej brudnych zagrywek - mówi "Rzeczpospolitej" Alexander Rahr.

Od rosyjskich działań cybernetycznych wolna nie jest także Polska.
Od rosyjskich działań cybernetycznych wolna nie jest także Polska.

- Mam proste przesłanie do Rosji: wiemy, co robicie. Nie wygracie - ostrzega Moskwę premier Theresa May. Zachód dopiero teraz zaczyna rozumieć skalę i intensywność rosyjskich ataków cybernetycznych oraz prób wpływania Kremla na wewnętrzną politykę wielu krajów.

Jak pisze "Rzeczpospolita", brytyjski parlament postanowił ustalić, w jakim stopniu Rosja wpłynęła na wynik zeszłorocznego referendum w sprawie Brexitu. Z kolei hiszpański rząd jest już pewny, że za internetową propagandą dotyczącą niepodległości Katalonii także stoi Moskwa.

O tym, że Rosja mieszała także w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w USA i we Francji, wiadomo już od dłuższego czasu. W Stanach na ukończeniu jest już prokuratorskie śledztwo w sprawie oczerniania rywalki Donalda Trumpa - Hillary Clinton.

Zobacz także: Wideo: hakerzy kradną konta w mediach społecznościowych

- To dopiero początek. W tej konfrontacji będzie coraz więcej brudnych zagrywek - mówi "Rzeczpospolitej" Alexander Rahr.

Jak pisze gazeta, to "jeden z niewielu zachodnich ekspertów mających dostęp do najbliższych współpracowników Władimira Putina".

Cybernetyczna ofensywa Rosji z jednej strony polega na "urabianiu" opinii publicznej poprzez media społecznościowe, portale, liderów opinii, a często "pożytecznych idiotów". Z drugiej, to ataki na strategiczną infrastrukturę cyfrową i wykradanie tajnych informacji.

Specjaliści oceniają, że Rosja pod względem możliwości działań cybernetycznych nie ustępuje USA i Chinom, choć jest od tych krajów znacznie słabsza gospodarczo. Kluczem jest posiadanie zaawansowanych technologii informatycznych.

Od rosyjskich działań wolna nie jest także Polska. Jak się ocenia, każdego dnia nasz kraj jest poddawany prawie 15 tysiącom ataków cybernetycznych inspirowanych przez Kreml. Tylko przez ostatnie pół roku miało miejsce ok. 2,5 miliona ataków hakerskich na różne cele w Polsce.

kraj
media
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(195)
gość
5 lata temu
Z tego co piszecie wygląda na to że Rosja to naprawdę potęga która rządzi całym światem dziwne to.
zorba
5 lata temu
"Od rosyjskich działań wolna nie jest także Polska. Jak się ocenia, każdego dnia nasz kraj jest poddawany prawie 15 tysiącom ataków cybernetycznych inspirowanych przez Kreml. Tylko przez ostatnie pół roku miało miejsce ok. 2,5 miliona ataków hakerskich na różne cele w Polsce." - więc sprawa jest prosta nieudacznicy niech wyłączą komputery i cały system informatyczny ,ataków na pewno juz nie będzie,chyba proste no nie
znowu kłamstw...
6 lat temu
Ja już na te kłamstwa i manipulowaną propagande patrzeć nie moge. Żygać się chce od tego
fakt
6 lat temu
Odciąć Rosję i Chiny od Zachodniego Internetu i po problemie. Zbanować ich IP i niech się kiszą w swoim "internecie".
Zygmunt
6 lat temu
Co takiego ma Polska że mogłoby być celem rosyjskiego ataku?
...
Następna strona