Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australia: Zakładnicy uwięzieni w kawiarni w Sydney

0
Podziel się:

Pięciu osobom udało się uciec. Policja już wie, kim jest terrorysta i zna jego warunki. Ekspert podejrzewa, że to szaleniec.

Australia: Zakładnicy uwięzieni w kawiarni w Sydney
(PAP/EPA)

Już ponad 11 godzin terrorysta przetrzymuje zakładników w kawiarni w centrum Sydney. Według rożnych źródeł, wewnątrz jest od 10 do 30 osób. Na razie z kawiarni udało się uciec w sumie pięciu osobom- najpierw trzem, potem kolejnym- dwóm. Policja zna już tożsamość napastnika, negocjatorzy nawiązali z nim kontakt. Słabo przygotowany i prawdopodobnie z problemami psychicznymi. Tak islamskiego radykalistę z Sydney ocenia ekspert do spraw terroryzmu - Andrzej Mroczek.

Aktualizacja: 13:00.

Już dziesięć godzin terrorysta przetrzymuje zakładników w kawiarni w centrum Sydney. Według rożnych źródeł, przetrzymywanych jest od 10 do 30 osób. Na razie z kawiarni udało się uciec w sumie pięciu osobom- najpierw trzem, potem kolejnym- dwóm.

Wiceszefowa policji stanowej Nowej Południowej Walii Catherine Burn nie chciała ujawnić, jakie są żądania napastnika, ale przyznała, że udało się z nim nawiązać kontakt i prowadzone są negocjacje. Według nieoficjalnych informacji, udało się zidentyfikować napastnika. Zaapelowała też, by nie ujawniać w mediach treści informacji zamieszczanych na Twitterze przez zakładników, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Informacje o takich krótkich komunikatach na tym portalu społecznościowym podały miejscowe środki masowego przekazu.

Zaapelowała też, by nie ujawniać w mediach treści informacji zamieszczanych na Twitterze przez zakładników, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Informacje o takich krótkich komunikatach na tym portalu społecznościowym podały miejscowe środki masowego przekazu.

Twierdzą one też, że osoby, którym udało się zbiec z kawiarni mówią o tym, iż w lokalu oraz w innych częściach Sydney, m.in. w dzielnicy biznesowej, są umieszczone ładunki wybuchowe.

Tymczasem według australijskiego kanału 10, który nawiązał kontakt z dwójką przetrzymywanych z kawiarni, napastnik wysunął dwa żądania. To dostarczenie do kawiarni flagi Państwa Islamskiego i rozmowa z premierem Australii Tonym Abbottem.

Na zdjęciach, które publikują media widać mężczyznę, prawdopodobnie uzbrojonego, z czarną opaską na głowie. Na jednym ze zdjęć dwóch zakładników, stojących przy oknie trzyma czarną flagę z arabskim napisem _ Allah jest wielki _. Do uwięzienia gości kawiarni doszło dziś rano, około 9 rano czasu lokalnego.

To szaleniec?

Słabo przygotowany i prawdopodobnie z problemami psychicznymi. Tak islamskiego radykalistę z Sydney ocenia ekspert do spraw terroryzmu Andrzej Mroczek. Od rana czasu miejscowego terrorysta przetrzymuje zakładników w kawiarni w centrum Sydney. To, że z kawiarni uciekło kilku zakładników, ekspert z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Andrzej Mroczek uznaje za dowód, że nie jest to atak profesjonalisty.

Mroczek podkreśla, że osobnik ten może być owładnięty ideologią Państwa Islamskiego, ale poza pomysłem na atak na lokal gastronomiczny jest słabo zorganizowany_ . Jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z osobą niezrównoważoną psychicznie _ - powiedział.

Andrzej Mroczek wskazuje też, że terrorysta zażądał flagi Organizacji Państwo Islamskie, co jest banalnym żądaniem. Mimo to nie można wykluczyć, że jego groźby detonacji bomb są realne, a radykalista nie działa samotnie i ktoś z jego otoczenia może zdetonować ładunki wybuchowe.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z SYDNEY (AP, ang):

Premier Tony Abott powiedział podczas konferencji prasowej, że nie ma pewności, czy sprawa ma podłoże polityczne, _ choć są ku temu przesłanki _.

Szef rządu zabrał głos niemal trzy godziny po tym jak pierwsze informacje obiegły australijskie media. Wcześniej wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zwołał Komitet Bezpieczeństwa Narodowego. Zapewnił, że organy ścigania i służby specjalne są dobrze przygotowane do reakcji w sytuacjach kryzysowych.

Sytuację w Australii śledzi Biały Dom. Prezydent Barack Obama odbył już naradę ze swoim doradcą ds. terroryzmu. Z kolei w Sydney władze zwołały Komitet Bezpieczeństwa Narodowego.

Australia płaci rachunek za poparcie USA

Australia militarnie wspiera działania międzynarodowej koalicji przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), którzy opanowali część Iraku i Syrii.

Wydarzenia w Australii to cena za sojusz z USA. To opinia Witolda Krzesińskiego, byłego polskiego dyplomaty w Australii. Według Krzesińskiego można się było spodziewać, że dojdzie do tego typu incydentu. Australia to jeden z najwierniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych i zarazem _ policjant _ USA w tej części świata.

Do tego Australia przyłączyła sie do krucjaty, jaką USA prowadzą przeciwko Państwu Islamskiemu. _ To wszystko sprawia, że jest na celowniku terrorystów _ - uważa były dyplomata.

Służby specjalne Australii zidentyfikowały jakiś czas temu tak zwanych _ samotnych wilków _, czyli Australijczyków pochodzenia arabskiego, którzy mogą być sprawcami ataków terrorystycznych.

Witold Krzesiński przypomina też, że w kraju uważanym za oazę spokoju, dochodziło już wcześniej do wydarzeń o podłożu terrorystycznym.

Dwa lata temu doszło do poważnych rozruchów przed konsulatem Stanów Zjednoczonych w Sydney po tym, jak w sieci ukazał się anty-islamski filmik zrobiony przez Amerykanina.

W demonstracji przed konsulatem około dziesięciu osób zostało rannych, a kilkanaście zatrzymano. Witold Krzesiński przewiduje, że w związku z radykalizacją działań rządu USA wobec Państwa Islamskiego, ataki terrorystyczne na Australię będą się nasilały.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m292849.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nieudana-proba-odbicia-zakladnikow-sa-ofiary,180,0,1672628.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nieudana próba odbicia zakładników. Są ofiary
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/156/m327580.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dzihadysci-w-egipcie-siedmiu-islamistow,63,0,1672255.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zabili policjantów. Zostaną straceni
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m295222.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/al-szabab-przyznaje-sie-do-zamordowania,36,0,1669412.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Al-Szabab przyznaje się do masowego mordu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/8/m326408.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/panstwo-islamskie-w-iraku-i-syrii-sprawdz-,18,0,1659154.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co z amerykańską interwencją w Iraku?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)