Notowania

autobus
18.03.2015 12:34

Autobusy niskoemisyjne. Inowrocław wyda na nie prawie 21 mln zł

Inowrocław wyda na nie 21 mln zł. Kupi za to 12 sztuk niskoemisyjnych maszyn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(volvobuses.com)

Inowrocław inwestuje w autobusy niskoemisyjne. Chce ich kupić 12 i zapłacić niemal 21 mln zł. Pierwsze nowe autobusy pojawią się w tym mieście pod koniec lata.

Prawie 21 mln zł kosztować będzie zakup 12 niskoemisyjnych autobusów przez Urząd Miasta Inowrocławia. Nowa flota autobusowa wyjedzie na inowrocławskie ulice na przełomie sierpnia i września.

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Inowrocławia Monika Chrząszcz, ratusz podpisał już umowę na zakup dziesięciu autobusów z napędem hybrydowym oraz dwóch z napędem elektrycznym. Koszt jednego pojazdu hybrydowego to 1,6 mln zł, a elektrycznego - 2,3 mln.

Nowe pojazdy będą miały m.in. klimatyzację, Wi-Fi, rozkładane platformy najazdowe przeznaczone dla wózków inwalidzkich, system ułatwiający wsiadanie, system zapowiedzi głosowej przystanków oraz porty USB umożliwiające np. ładowanie telefonów oraz innych urządzeń mobilnych podczas jazdy. Decydując się na inwestycję, inowrocławski ratusz brał również pod uwagę aspekt ekologiczny.

- Jako miasto uzdrowiskowe zwracamy szczególną uwagę na środowisko. Zakup tych autobusów to kolejny, bardzo duży krok w kierunku jego poprawy. Jesteśmy pierwszym miastem uzdrowiskowym w Polsce, które na tak dużą skalę wymienia transport publiczny na ekologiczny, sprzyjający mieszkańcom i bardzo komfortowy - powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Jak zaznaczył, autobusy hybrydowe, które na przełomie sierpnia i września wyjadą na ulice Inowrocławia, mają spalanie paliwa niższe o 39 proc. w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla, a emisję spalin niższą o 40-50 proc. Charakteryzują się także cichą eksploatacją bez produkcji spalin na przystankach.

Z kolei dwa pojazdy elektryczne, których eksploatacja rozpocznie się w tym samym czasie, posiadają w pełni elektryczny napęd. Autobusy przygotowane będą także do późniejszej instalacji pantografu, czyli dachowego systemu ładowania.

Zakup nowego taboru w 85 proc. zostanie sfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezpieczne ferie. Zobacz, co zrobić Rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić czy autokar wiozący dzieci jest sprawny i dopuszczony do ruchu.
Miał prawie 3,5 promila i wiózł ludzi do pracy W zatrzymaniu pijaka za "kółkiem" pomogli sami pasażerowie autobusu oraz inni kierowcy.
200 km na jednej baterii. Ursus produkuje... _ - Autobusy elektryczne są już produkowane przez wielu producentów. Nasz produkt będzie jednak wyróżniać to, że baterie można będzie wymieniać - _zapowiada pełnomocnik zarządu Ursusa Mariusz Lewandowski.
Tagi: autobus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz