Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Autonomia Palestyńska "weszła na drogę konfrontacji" z Izraelem

0
Podziel się:

Prezydent Mahmud Abbas podpisał Statut Rzymski, na podstawie którego powstał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Autonomia Palestyńska "weszła na drogę konfrontacji" z Izraelem
(PAP/EPA)

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas podpisał 20 umów międzynarodowych, w tym Statut Rzymski, na podstawie którego powstał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Wczoraj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odrzucona została rezolucja, która miała doprowadzić do ustanowienia trwałego pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami do 2017 roku. Osiem krajów głosowało _ za _, ale aż pięć wstrzymało się od głosu. Stany Zjednoczone i Kanada były przeciwne dokumentowi. Ambasador Francji, która poparła rezolucję, został w tej sprawie wezwany do złożenia przez izraelski rząd.

Podpisanie statutu MTK ma być dla Palestyńczyków kolejnym sposobem nacisku na Izrael w sprawie porozumienia pokojowego. Decyzja Mahmuda Abbasa może jednak stać się źródłem kolejnych napięć na linii izraelsko-palestyńskiej - strony mogą zacząć się nawzajem oskarżać o zbrodnie, popełnione w czasie trwającego od lat konfliktu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział już, że w związku z podpisaniem Statutu Rzymskiego przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej podjęte zostaną _ odpowiednie kroki _, nie sprecyzował jednak, o jakie działania chodzi.

Dodał, że to Palestyńczycy powinni w większym stopniu obawiać się Międzynarodowego Trybunału Karnego, bo to w Autonomii Palestyńskiej część władzy sprawują członkowie Hamasu - organizacji terrorystycznej, która podobnie jak Państwo Islamskie popełnia zbrodnie wojenne.

Czytaj więcej w Money.pl
Porażka palestyńskiego projektu w ONZ Rezolucja wzywała do zakończenia izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów do końca 2017 roku.
Izrael ostro: "nie" dla dyktatu ONZ - _ Oczekujemy, że propozycja zostanie odrzucona, ale tak czy owak my ją odrzucimy i nie będziemy działać pod czyimś dyktatem _ - deklarował szef izraelskiego rządu.
Ważny dzień w Gazie. Wyjechało 200 osób Chętnych do wyjazdu było o wiele więcej, ale przepuszczono jedynie osoby posiadające pozwolenie na pracę oraz ciężko chorych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)