Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Autostrada coraz bliżej polskich granic. Skorzystają południowe i zachodnie województwa

Autostrada coraz bliżej polskich granic. Skorzystają południowe i zachodnie województwa

Korytarz  drogowy S3-D11 stanowi najkrótsze połączenie województw południowo-zachodniej Polski ze Skandynawią Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Korytarz drogowy S3-D11 stanowi najkrótsze połączenie województw południowo-zachodniej Polski ze Skandynawią

15 maja zainaugurowano budowę przebiegającej przez Republikę Czeską autostrady Smiřice – Jaroměř. To część szlaku prowadzącego z Pragi do granicy z Polską.

W inauguracji uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który przyjechał na zaproszenie ministra transportu Republiki Czeskiej Dana Toka. Autostrada D11 Smiřice – Jaroměř to część szlaku prowadzącego z Pragi do granicy z Polską w Lubawce, gdzie połączy się z drogą ekspresową S3.

- Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym potwierdzeniem doskonałej współpracy Polski i Czech w dziedzinie infrastruktury i transportu. Bardzo się cieszę, że nasi czescy partnerzy konsekwentnie realizują budowę autostrady D11. Chcę zapewnić, że po naszej stronie istnieje równie wielka determinacja do ukończenia drogi ekspresowej S3 aż do polsko-czeskiej granicy w Lubawce - podkreślił minister Adamczyk.

Zobacz też: Ukraińcy nie chcą pracować za najniższą krajową


 

Droga o kluczowym znaczeniu

W Republice Czeskiej w ciągu autostrady D11 na realizację oczekują jeszcze odcinki położone najbliżej granicy. W Polsce wszystkie odcinki drogi S3 na północ od Bolkowa są już w budowie lub oddane do ruchu, a transgraniczny odcinek Bolków - Lubawka jest na etapie postępowania przetargowego.

Czytaj też: Autostrada Wielkopolska z sądowym nakazem zwrotu państwu 1,36 mld zł. Co zrobi prezes Kulczyk?

Korytarz drogowy S3-D11 ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego południowo-zachodniej Polski i północnych Czech. Stanowi najkrótsze połączenie tych regionów z zespołem portów Szczecin - Świnoujście i dalej ze Skandynawią. Będzie też kolejnym szlakiem łączącym rejon Adriatyku z północą Europy.

Przy okazji rozpoczęcia budowy autostrady D11 ministrowie Andrzej Adamczyk i Dan T'ok rozmawiali na temat dalszej współpracy przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych, współpracy Grupy Wyszehradzkiej w kwestii Pakietu Mobilności oraz działalności Grupy PKP Cargo w Republice Czeskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

autostrada, autostrady i drogi
Czytaj także
Polecane galerie
Bogdan
2018-05-16 20:45
Smirice Jaromer to ok 10 km! To ci ale wyczyn i historyczne wydarzenie. Jeszcze 50 lat i dojedziemy do Pragi autostradą
kolczyk
2018-05-16 20:32
najpierw zrozumcie roznice miedzy autostrada a droga krajowa np.
Borowy
2018-05-16 20:22
W Czechach do granicy z Polską autostrada, a dalej na północ ? Dwupasmowa polna droga z zakazem wjazdu do lasu ?
Pokaż wszystkie komentarze (92)