Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny awokado w rok wzrosły dwukrotnie. Produkcja nie nadąża za spożyciem

29
Podziel się:

Awokado, przez niektórych nazywane "masłem Boga", stało się niezwykle pożądanym owocem.

Ceny awokado w rok wzrosły dwukrotnie. Produkcja nie nadąża za spożyciem
(AFP PHOTO/MARK RALSTON)
bELowFWZ

Boom m.in. w Stanach Zjednoczonych i Chinach sprawił, że cena za kilogram wzrosła dwukrotnie bijąc rekordy wszech czasów.

Fani guacamole (meksykańskiej pasty), której głównym składnikiem jest awokado, powinni zrobić większe zakupy. Ceny tego owocu rosną w bardzo szybkim tempie. Właśnie padł nowy rekord. Ma to związek z coraz większym popytem i niewielkimi zbiorami w najważniejszych regionach produkcji czyli w Meksyku i Kalifornii - podaje Bloomberg.

Blisko 10-kilogramowa skrzynka awokado u największego meksykańskiego producenta tych owoców kosztuje obecnie około 530 peso, czyli niecałe 28 dolarów. Daje to prawie 110 zł. Oczywiście cena, jak każdych warzyw czy owoców uzależniona jest od sezonu, ale tak wysoka jak teraz, nie była na przestrzeni co najmniej ostatnich 19 lat. W ciągu roku wzrosła o 100 proc.

bELowFXb

Agencja Bloomberg pisze wręcz o dramatycznym wzroście popytu na awokado w ostatnich latach. Ogromne ilości konsumują Amerykanie. Rocznie średnio na każdego mieszkańca USA przypada nieco ponad 4 kilogramy tego owocu. Jeszcze 10 lat temu było to około 2,2 kilograma.

Eksperci tłumaczą takie zachowanie nie tylko względami smakowymi (awokado nazywane jest "masłem Boga"). Jest też doceniane za walory zdrowotne i to nie tylko w formie spożywczej.Ma szerokie zastosowanie również w kosmetyce. Olej z nasion awokado ma właściwości regenerujące, wygładzające oraz opóźniające procesy starzenia.

Jednym z popularyzatorów w ostatnim czasie została siec Starbucks, która w marcu ogłosiła, że jej kanapki będą smarowane awokado. Nie tylko w USA, ale także w Chinach i Europie awokado bardzo szybko zyskuje na popularności.

Za popytem przestaje nadążać produkcja. Szczególnie, że w tym roku ma być ona znacząco niższa niż w poprzednim. Zbiory w Kalifornii, znanej z awokado, mają w 2017 roku spaść o 44 proc. - wynika z prognoz lokalnych producentów.

bELowFXh

Cena detaliczna awokado w USA na początku tego roku wynosiła około 98 centów. Obecnie dochodzi do 1,30 dolara - wynika z danych departamentu rolnictwa. W popularnych sieciach marketów w Polsce wydamy za sztukę około 4 zł.

bELowFXC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Nikoś
4 lata temu
Reklama dźwignią handlu 😉
ciekawska
4 lata temu
...masło bogów? ... czy pasza dla bydła?
MG Sydney - ...
4 lata temu
W Polsce jeszcze nie natrafilem na dobre dojzale adwokado .
bELowFXD
siwydarek
4 lata temu
nie zauwazylem , pare dni temu kupilem woreczek z 5 sztukami za 2.99 (kanada)
Andrzej
4 lata temu
W USA idziesz do sklepu przekrajasz avicado na pol i je zjadasz za darmo.
...
Następna strona