Notowania

Balcerowicz o wyborach: Gra toczy się o ogromną stawkę dla młodych

- Trzeba domagać się od każdego kandydata, aby sprecyzował, skąd weźmie pieniądze na spełnienie obietnic - mówi były wicepremier i prezes NBP w rozmowie z Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wp.pl)

- Stoimy przed sytuacją, gdy bez dalszych reform będziemy się wolniej rozwijać. Za mało mamy inwestycji prywatnych, za dużo jest barier, słabiej niż wcześniej poprawia się wydajność - mówi w wywiadzie dla Money.pl prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i prezes NBP, obecnie przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Zdaniem Balcerowicza, bez odpowiedniej dawki reform będziemy wolniej doganiać Zachód i młodzież nadal, w dużej liczbie, będzie emigrować. - Z tego punktu widzenia decyzja, którą podejmiemy w niedzielę, ma ogromne znaczenie - twierdzi Leszek Balcerowicz.

- To jest ogromna stawka dla młodszych ludzi - mówi Balcerowicz. - Trzeba zmierzać w takim kierunku, by było jak najwięcej atrakcyjnych miejsc pracy i aby ta praca nie była "mordęgą". Ludzi może w kraju zatrzymać szybki wzrost gospodarczy. Rocznie musielibyśmy rosnąć o 4-5 procent. Do tej pory tak było.

Zdaniem byłego prezesa NBP są w Polsce ustawy "zabójcze" dla inwestycji i tym powinien zająć się prezydent w pierwszej kolejności. Przyszły prezydent, będący jednocześnie dobrym gospodarzem ekonomicznym, powinien odblokować szkodliwe ustawy - przy założeniu, że będzie towarzyszyć mu odpowiedni układ parlamentarny.

- Jeśli chcemy mieć lepszych polityków, musimy więcej od nich wymagać - przekonuje Leszek Balcerowicz. - Nie chodzi o puste hasła na potrzeby kampanii. Trzeba domagać się od każdego kandydata, aby sprecyzował, skąd weźmie pieniądze na spełnienie swoich obietnic wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Referendum o JOW-ach przegłosowane. Komorowski łamie konstytucję? Prezydent nie może zarządzić referendum w takim trybie, w jakim to zaproponował - przekonują konstytucjonaliści.
Gwiazdowski komentuje wybory. "To nie randka" - Politycy zachowują się jakby byli na randce, obiecują cuda wianki, potem życie wszystko weryfikuje - mówi Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.
Mało realne wizje kandydatów Kandydaci na prezydenta fundują nam festiwal obietnic i jednocześnie unikają odpowiedzi na pytanie: skąd wziąć pieniądze na ich spełnienie?
Tagi: balcerowicz, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz