Notowania

pkb
10.01.2018 10:41

Bank Światowy podnosi prognozy dla polskiej gospodarki

Również na świecie najbliższy rok powinien być dobry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EMMANUEL DUNAND/ AFP/ EastNews)
Mateusz Morawiecki może być zadowolony z najnowszych prognoz ekonomistów.

Bank Światowy coraz lepiej postrzega perspektywy wzrostu PKB Polski. W przyszłym roku nasza gospodarka ma się rozwijać w tempie 4 proc., podczas gdy jeszcze 3 miesiące temu ekonomiści prognozowali 3,6 proc. Również na świecie najbliższy rok powinien być dobry.

Po lepszym od oczekiwań roku 2017, światowa gospodarka przyspieszy w roku 2018 o 3,1 proc., dzięki odbiciu w inwestycjach, przemyśle i handlu międzynarodowym oraz poprawiającej się kondycji gospodarek eksportujących surowce za sprawą wzrostu cen surowców - głosi raport Banku Światowego "Global Economic Prospects".

W raporcie znajdują się również nowe prognozy dla polskiej gospodarki. Nasz kraj ma się rozwijać wyraźnie szybciej od średniej światowej. Szacunki mówią o wzroście w tym roku rzędu 4 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, że jeszcze w październiku prognozy zakładały wynik na poziomie 3,6 proc. W ciągu tych trzech miesięcy postrzeganie sytuacji Polski zmieniło się więc na plus. Minimalnie podwyższone zostały też prognozy na 2019 rok - z 3,4 do 3,5 proc.

Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

Z jednej strony prognozy idą w górę, ale z drugiej wciąż ekonomiści zakładają, że obecne tempo wzrostu gospodarczego jest nie do utrzymania. Kolejne lata mają przynosić lekkie hamowanie.

"Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "Global Economic Prospects".

Tagi: pkb, bank światowy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2018

prosteSame podwyżki na wszystko jeszcze nigdy tak źle nie było w Polsce a szykują już następne podwyżki. Te PKB to śmiech na sali nie jesteśmy nawet w … Czytaj całość

10-01-2018

hmniewazne jak mamy gospodarke wazne ze sie rozwija wazne ze jest praca wazne ze rodzinom lepiej jest,Nie gdybam co i jak nie … Czytaj całość

10-01-2018

ewaBrawo PiS.Brawo Panie Premierze.Krytycy-nie zakłamiecie rzeczywistości i faktów.

Rozwiń komentarze (187)