Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Światowy podnosi prognozy dla polskiej gospodarki

Bank Światowy podnosi prognozy dla polskiej gospodarki

Mateusz Morawiecki może być zadowolony z najnowszych prognoz ekonomistów. Fot. EMMANUEL DUNAND/ AFP/ EastNews
Mateusz Morawiecki może być zadowolony z najnowszych prognoz ekonomistów.

Bank Światowy coraz lepiej postrzega perspektywy wzrostu PKB Polski. W przyszłym roku nasza gospodarka ma się rozwijać w tempie 4 proc., podczas gdy jeszcze 3 miesiące temu ekonomiści prognozowali 3,6 proc. Również na świecie najbliższy rok powinien być dobry.

Po lepszym od oczekiwań roku 2017, światowa gospodarka przyspieszy w roku 2018 o 3,1 proc., dzięki odbiciu w inwestycjach, przemyśle i handlu międzynarodowym oraz poprawiającej się kondycji gospodarek eksportujących surowce za sprawą wzrostu cen surowców - głosi raport Banku Światowego "Global Economic Prospects".

W raporcie znajdują się również nowe prognozy dla polskiej gospodarki. Nasz kraj ma się rozwijać wyraźnie szybciej od średniej światowej. Szacunki mówią o wzroście w tym roku rzędu 4 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, że jeszcze w październiku prognozy zakładały wynik na poziomie 3,6 proc. W ciągu tych trzech miesięcy postrzeganie sytuacji Polski zmieniło się więc na plus. Minimalnie podwyższone zostały też prognozy na 2019 rok - z 3,4 do 3,5 proc.

Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy


 

Z jednej strony prognozy idą w górę, ale z drugiej wciąż ekonomiści zakładają, że obecne tempo wzrostu gospodarczego jest nie do utrzymania. Kolejne lata mają przynosić lekkie hamowanie.

"Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi "Global Economic Prospects".

pkb
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Adolf
2018-01-14 03:47
My chcemy Macierewicza!!!
FALSZ
2018-01-12 13:24
PRZECIEZ TO MANIPULACJA TEJ BANDY GRAJA NA EMOCJE MOTLOCHU PODLEGO POLSKIEGO
ROZSĄDEK źr internet
2018-01-12 12:37
Gdyby nie deficytowe PIS w Polsce by było jak w Rumuni z 8% PKB
Pokaż wszystkie komentarze (187)