Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki ogłoszą kolejny pakiet pomocowy dla frankowców. Przewalutowania w nim nie będzie

0
Podziel się:

Na Forum Bankowym zostaną przedstawione kolejne rozwiązania pomocy dla osób zadłużonych we franku szwajcarskim.

Banki ogłoszą kolejny pakiet pomocowy dla frankowców. Przewalutowania w nim nie będzie
(Reporter)

Na środowym Forum Bankowym zostaną ogłoszone kolejne propozycje banków dla frankowców. Zapowiedział ich ujawnienie Związek Banków Polskich.
W połowie stycznia, kiedy Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że uwalnia kurs tej waluty wobec euro, przełożyło się to na duże zamieszanie na rynkach i giełdach. Od razu odczuły to osoby, które mają kredyty w szwajcarskiej walucie, bo ich raty wzrosły.

W poniedziałek z propozycją zapoznała się już rada gospodarcza przy premierze. Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz wyjaśnił, że minione tygodnie to czas konsultacji pomysłu.Przedstawiciel sektora bankowego zapewniają, że analizowali i porównali sytuację zadłużonych we franku szwajcarskim oraz w złotówkach.

Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że banki wsłuchiwały się też w postulaty formułowane podczas różnych spotkań i debat. Z kolei przewodniczący rady gospodarczej przy premierze, Janusz Lewandowski zastrzegł, że rząd nie bierze pod uwagę automatycznego przewalutowania zobowiązań. Według niego jednorazowa operacja niesie ze sobą duże ryzyko. Szef rady gospodarczej nie wykluczył zmian ustawowych, które umożliwią wprowadzenie w życie propozycji sektora finansowego.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Elżbieta Mączyńska spodziewa się rozwiązania kompromisowego, które nie usatysfakcjonuje żadnej ze stron. Jej zdaniem pomysł powinien uwzględniać interesu tych, którzy lokują w bankach pieniądze oraz akcjonariuszy, którymi są także zwykli ludzie. Profesor dodała jednak, że banki nie mogą się zwolnić z odpowiedzialności za obecną sytuację.

Na początku lutego swoją propozycję przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego. Zakłada ona podział kredytu na dwa zobowiązania. Jednego hipotecznego odzwierciedlającego zadłużenie zaciągnięte w złotówkach, drugiego niehipotecznego oprocentowanego na 1 procent rocznie. Od tamtego czasu trwają konsultacje dotyczące tego pomysłu. Forum bankowe rozpocznie się o godzinie 10.

Czytaj więcej w Money.pl
Lewandowski ostrzega banki ws. kredytów Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze przypomniał, że jeśli nie wywiążą się ze swoich deklaracji, to istnieją narzędzia nadzoru finansowego i UOKiK.
Protest kilkuset frankowców. Poszli pod Pałac U prezydenta zostawiono petycje, która ma skłonić rząd do przewalutowania kredytów walutowych.
Belka przeciw frankowcom. Boi się ich pomysłu Jego zdaniem przewalutowanie może rodzić ryzyko systemowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)