Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki ogłoszą kolejny pakiet pomocowy dla frankowców. Przewalutowania w nim nie będzie

Banki ogłoszą kolejny pakiet pomocowy dla frankowców. Przewalutowania w nim nie będzie

Fot. Reporter

Na środowym Forum Bankowym zostaną ogłoszone kolejne propozycje banków dla frankowców. Zapowiedział ich ujawnienie Związek Banków Polskich.
W połowie stycznia, kiedy Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że uwalnia kurs tej waluty wobec euro, przełożyło się to na duże zamieszanie na rynkach i giełdach. Od razu odczuły to osoby, które mają kredyty w szwajcarskiej walucie, bo ich raty wzrosły.

W poniedziałek z propozycją zapoznała się już rada gospodarcza przy premierze. Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz wyjaśnił, że minione tygodnie to czas konsultacji pomysłu.Przedstawiciel sektora bankowego zapewniają, że analizowali i porównali sytuację zadłużonych we franku szwajcarskim oraz w złotówkach.

Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że banki wsłuchiwały się też w postulaty formułowane podczas różnych spotkań i debat. Z kolei przewodniczący rady gospodarczej przy premierze, Janusz Lewandowski zastrzegł, że rząd nie bierze pod uwagę automatycznego przewalutowania zobowiązań. Według niego jednorazowa operacja niesie ze sobą duże ryzyko. Szef rady gospodarczej nie wykluczył zmian ustawowych, które umożliwią wprowadzenie w życie propozycji sektora finansowego.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Elżbieta Mączyńska spodziewa się rozwiązania kompromisowego, które nie usatysfakcjonuje żadnej ze stron. Jej zdaniem pomysł powinien uwzględniać interesu tych, którzy lokują w bankach pieniądze oraz akcjonariuszy, którymi są także zwykli ludzie. Profesor dodała jednak, że banki nie mogą się zwolnić z odpowiedzialności za obecną sytuację.

Na początku lutego swoją propozycję przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego. Zakłada ona podział kredytu na dwa zobowiązania. Jednego hipotecznego odzwierciedlającego zadłużenie zaciągnięte w złotówkach, drugiego niehipotecznego oprocentowanego na 1 procent rocznie. Od tamtego czasu trwają konsultacje dotyczące tego pomysłu. Forum bankowe rozpocznie się o godzinie 10.

 

Czytaj więcej w Money.pl
Lewandowski ostrzega banki ws. kredytów
Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze przypomniał, że jeśli nie wywiążą się ze swoich deklaracji, to istnieją narzędzia nadzoru finansowego i UOKiK.
Protest kilkuset frankowców. Poszli pod Pałac
U prezydenta zostawiono petycje, która ma skłonić rząd do przewalutowania kredytów walutowych.
Belka przeciw frankowcom. Boi się ich pomysłu
Jego zdaniem przewalutowanie może rodzić ryzyko systemowe.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
FGH
62.133.158.* 2015-08-31 14:03
TO JEST JAKAŚ PARODJA !!! . ZASÓWAM NA ETACIE ZA OKOŁO 2000 ZŁ , TROCHĘ ODKŁADAM NA MIESZKANIE PIENIĄDZE LOKUJE W BANKU !. MARZĘ O WŁASNYM KĄCIE , LECZ TO SĄ MARZENIA KREDYTÓW NIE ZACIĄGAM . BO WIEM ŻE JAK WZIOŁ BYM DURZY KREDYT TO BY MNIE POCIĄGNĄ NA DNO ! W POLSCE JEST DUŻO LUDZI CO ŻYJE NA KREDYT ,KREDYT JEST NAJPROSTRZĄ FORNĄ !. KREDYTOBIORCY CZĘSTO MYŚLĄ ŻE POŻYCZAJĄ W BANKU !!!!!!!!! . BIORĄC KREDYT BIERZESZ FORMALNIE PIENIĄDZE LUDZI KTUŻY MAJĄ TAM ULOKOWANE PIENIĄDZE ? . KARZDA OSOBA KTÓRA WYSTAWIŁA PIENIĄDZE NA LOKATY NA JAKIŚ % . W MOIM PRZYPADKU LOKATA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA NA 4% W SKALI ROKU I BYŁA W DNIU PODPISANIA UMOWY W ROKU 2010r. JAKO STAŁA TA STAŁA 4% ! Z UPŁYWEM CZASU STOPY PROCĘTOWE SPADŁY . BANK POWIADAMIAŁ MNIE ŻE OBNIRZA STOPĘ PROCĘTOWĄ W CHWILI OBECNEJ JEST TO 0,7% DO 1% TO JEST MÓJ ŻYSK ZA LOKATĘ !!!!!! . PRZEZ TE 7 LAT WIELU LUDZI ,FIRM I URZĘDÓW SKOŻYSTAO Z MOICH ŚRODKÓW W FORMIE LOKATY . WRACAJĄC DO FRANKOWICZÓW KAŻDY BIORĄCY OSOBNIK BYŁ OSOBĄ PEŁNOLETNIĄ I WIEDZIAŁ JAKIE JEST RYZYKO CHĘCI POSIADANIA DROGICH ŻECZY AŁTA ,DOMY ,MIESZKANIA ?. CIEKAWY JESTEM KOMU TERAZ BANK ODEJMIE LUB JAKĄ WPROWADZI USŁUĘ DLA SWOICH KLIJĘTÓW POSIADAJĄCYCH (RACHUNEK BANKOWY ) BY WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE Z KĄT NA POCZET NIEDOROZWINIĘTYM EMOCJONALNIE OSOBNIKÓW !/ . PROSTE FRANKOWICZU WZIOŁEŚ KREDYT TO GO SPŁACAJ ,SPOŁECZEŃSTWO NIE BĘDZIE ZA CIEBIE TEGO ROBIĆ !! JEŁOPIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!? A INSTYTUCJE NA SIŁĘ NIE BĘDĄ KOGOŚ OKRADAĆ !? BY FRANKOWICZOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ !!!! . JEST TO NIEZGODNE Z PRAWEM !?
Staś777777
84.91.101.* 2015-08-19 00:44
O, cześć wam panowie banksterzy
za naszą niewolę, kajdany,
o, cześć wam prezesi, hrabiowie, premierzy
za naród ten oszukany.
Jancioo
212.2.99.* 2015-08-18 23:11
Czy jak frank spadnie do 2,00 zlotych to banki tez beda liczyc straty? Rozumiem, ze te miliardy strat to przyszle zyski z wieloletnich rat po minimum 3,80 za franka, zyski, ktore ustawa chce im zabrac, a chce dac "zwykly" kredyt zlotowy obarczony tylko dodatkowa 10% lichwa. Czyli kazdy klient, ktory wyszedl z banku z kredytem zlotowym to klient stracony, na ktorym nie da sie w latwy sposob zarobic.
Zobacz więcej komentarzy (16)