Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki podnoszą opłaty przez nowy podatek. Szałamacha chce posiedzenia komisji

Banki podnoszą opłaty przez nowy podatek. Szałamacha chce posiedzenia komisji

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił w środę, że nie ma podstaw do podnoszenia opłat przez banki, dlatego zwołanie posiedzenia sejmowej komisji finansów w tej sprawie jest zasadne.

Minister finansów Paweł Szałamacha był pytany w środę przed posiedzeniem Sejmu przez dziennikarzy o potrzebę zwołania komisji finansów. - Oczywiście, że komisja ma sens, bo banki podwyższają opłaty i nie mają do tego podstaw - powiedział.

We wtorek PKO BP ogłosił zmianę taryf i opłat. Po tej decyzji przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski zapowiedział, że zaprosi m.in. prezesa PKO BP na posiedzenie komisji.

Pod koniec października zeszłego roku Szałamacha, jeszcze przed objęciem funkcji w MF, mówił w TVN BiŚ, że przerzuceniu kosztów podatku bankowego na klientów może zapobiec państwowy bank PKO BP. - Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice, stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze - mówił.

Zobacz też: Podatek bankowy dopiero od lutego, a banki już podwyższają prowizję

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Darek416
188.127.23.* 2016-01-29 10:46
nie wiem w jakim banku macie konto, ale moje nadal jest darmowe w pko bp, a że korzystam z ipko, to i tranzakcje robie za frekacza.
raf12313
194.126.66.* 2016-01-28 11:00
przy przywalaniu podatkow nalezy uwazac zeby ci drudzy tez mieli z czego zyc. Skoro nowy podatek ma uszczuplic zyski bankow o 80% to chyba tez to jest przegiecie i znajac zycie jak zawsze w naszym kraju zaplaci za to klient . nie mowie zeby nie opodatkowac tylko zrobic to z glowa i przewidywac skutki swojej decyzji.
komorken
90.156.80.* 2016-01-28 10:22
Jak widać i banki należy unarodowić, bo cóż to za rozpasanie na wolnym rynku. W ogóle rynek też unarodowić. Co to za pomysł, aby gospodarka wiedziała lepiej od rządzących.
Zobacz więcej komentarzy (38)