Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki w Polsce. Kilka z nich w tym roku upadnie? KNF odpowiada

Banki w Polsce. Kilka z nich w tym roku upadnie? KNF odpowiada

Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny, o czym świadczą m.in. wyniki finansowe banków czy rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów. W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego - poinformował rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz.

Rzecznik KNF podniósł się do wypowiedzi wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego ws. możliwości upadku kilku banków w tym roku. Jak napisał Dajnowicz, o stabilności systemu finansowego świadczą też oceny agencji ratingowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego.

Zdaniem wiceministra Raczkowskiego, w 2016 r. upadnie kilka małych banków, co pozostanie bez wpływu na polski system finansowy, ale ich upadki nie będą efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

"(...) kilka banków jest "toksycznych" i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG. Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle" - powiedział w czwartek Raczkowski.

Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej. Złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zarząd komisaryczny działa w 5 SKOK-ach, 40 kas jest objętych postępowaniami naprawczymi. Depozyty we wszystkich bankach i SKOK-ach są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe - podkreślił rzecznik KNF.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
TYLE W TEMACIE
195.117.67.* 2016-10-21 15:33
ZAMIAST NADWYŻKI ZOSTAWIĆ W REZERWIE NA CIĘŻKIE CZASY WYPŁACAJĄ DYWIDENDY DO WŁASNYCH KIESZENI GŁÓWNIE NA ZACHÓD POZA NASZE GRANICE. NIECH UPADAJĄ BĘDZIE NAUCZKA NA PRZYSZŁOŚĆ.NIE MA CO ŻAŁOWAĆ OBCYCH BANKÓW,
bartek2345
79.185.206.* 2016-03-04 20:20
niech upadają. im gorzej dla banków, tym lepiej dla obywateli.
1234677
81.6.191.* 2016-03-04 07:47
Straszyli że jak wejdziemy do UE zachód wykupi polską ziemię i co? Tyle lat i nic... Straszyć takimi populistycznymi głupotami to można dzieci w przedszkolu lub pożytecznych idiotów aby "dobrze" zagłosowali w wyborach.
Zobacz więcej komentarzy (15)