Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki się bogacą. Ich zyski w niespełna pół roku wzrosły o 25 proc.

Banki się bogacą. Ich zyski w niespełna pół roku wzrosły o 25 proc.

Wśród liderów prognozowanego zysku jest PKO BP, który do końca 2018 ma zyskać 3,54 mld zł. Fot. Bartosz Wawryszuk
Wśród liderów prognozowanego zysku jest PKO BP, który do końca 2018 ma zyskać 3,54 mld zł.

W całym 2018 roku banki mogą zarobić nawet 15 mld zł netto. Najwięcej PKO BP, ale w pierwszej trójce znajdą się również BZ WBK i Pekao.

Tylko przez pierwsze 5 miesięcy banki w Polsce wypracowała 6,44 mld zł zysku netto – pisze "Rzeczpospolita”. To oznacza, że ich zarobek w tym czasie wzrósł o jedną czwartą.

Zobacz także: Banki uprzedzają rząd. Chodzi o kontrowersyjną ustawę

Jak tłumaczy dziennik, nie jest to jednak miarodajny obraz zyskowności sektora i wynik w całym roku nie urośnie aż tak mocno. Od stycznia do maja urosły koszty działania instytucji finansowych w tym i koszty pracownicze.

To wynik z działalności operacyjnej, czyli uwzględniający dochody w postaci wyniku odsetkowego i prowizyjnego (oraz z dywidend i pozostałe), ale także koszty operacyjne oraz odpisy – dają bardziej realny obraz sytuacji finansowej banków.

Ekspert: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe:

 

 

Jak informuje ”Rz”, po pięciu miesiącach wynosi on 8,03 mld zł, o prawie 13 proc. więcej niż rok temu. Jest więc szansa, że do końca roku banki wypracują w sumie 15 mld zł.

Zobacz również: Afera GetBack. Prokuratura bierze się za banki, które sprzedawały obligacje

Wśród liderów prognozowanego zysku jest PKO BP, który do końca 2018 ma zyskać 3,54 mld zł. Drugi w rankingu jest BZ WBK z 2,43 mld zł zysku netto, a trzeci Pekao z 2,23 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki, zarobki, zyski
Czytaj także
Polecane galerie
Polak
2018-07-11 09:21
Przecież sektor bankowości zagrożony jest upadkiem i bankructwem. Zostanie załamana cała gospodarka Polski i nie tylko dlatego nie mogą chociażby przewalutowań kredytów z obcych walut na PLN po kurcie podpisania umowy.
ddddddddddddddddddddddddd
2018-07-10 21:55
Specjaliści od dojenia naiwnych jeleni i frajerów czyli jak kościół pod rządowym parasolem skorumpowanego bankowca
ZORRO
2018-07-10 19:22
BANKI SIĘ BOGACĄ BO DO PERFEKCJI OPANOWAŁY METODY DOJENIA KLIENTÓW . MORAWIECKI -NIBY JESTEŚ TAKI BIEGŁY W BANKOWOŚCI SPRÓBUJ CWANIAKU ZACHĘCIĆ POLAKÓW DO OSZCZĘDZANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (19)