Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będziemy bardziej zadłużać się w najbliżsych miesiącach. Najnowszy Barometr Rynku Consumer Finance

Będziemy bardziej zadłużać się w najbliżsych miesiącach. Najnowszy Barometr Rynku Consumer Finance

Już prawie trzy lata Barometr znajduje się powyżej poziomu 50 punktów.
Już prawie trzy lata Barometr znajduje się powyżej poziomu 50 punktów.

W kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie nadal rósł, a tempo wzrostu powinno jeszcze przyspieszyć. Tak prognozują autorzy najnowszej edycji Barometru Rynku Consumer Finance. Wartość Barometru w czwartym kwartale wzrosła do 56 punktów.

Projekt badawczy Sytuacja na rynku consumer finance prowadzony jest wspólnie przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce już od 2006r., w odstępach kwartalnych.

Badanie prowadzone jest za pomocą ankiety badawczej metodą testu koniunktury. Wypracowany wskaźnik punktowy pokazuje aktualne tendencje i dynamikę zadłużania się gospodarstw domowych w Polsce, a także pozwala przewidywać zachowanie rynku kredytowego w krótkim okresie.

Wideo: kredyty dalej będą drożały

Barometr Rynku Consumer Finance za IV kwartał 2017 roku wyniósł 56 pkt, co oznacza wzrost względem poprzedniego badania o 0,5 pkt.

Wartość Barometru na poziomie 56 pkt. wskazuje, że istnieje potencjał dla przyspieszenia wzrostu zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach. Barometr jest bowiem tak skalibrowany, że 56 pkt. oznacza spodziewaną dynamikę na zadłużenia gospodarstw domowych na poziomie 6 proc. w najbliższych 12 miesiącach.

Jak podkreślono, już prawie trzy lata Barometr znajduje się powyżej poziomu 50 punktów.

Jak wyjaśniają autorzy, Barometr Consumer Finance skonstruowany jest w taki sposób, że poziom 50 punktów oznacza stagnację rynku, podczas gdy wyższe wartości reprezentują spodziewaną dodatnią dynamikę w nadchodzącym roku.

"Dane z sektora finansowego potwierdzają wzrosty, jednak dynamika zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach zaczęła spowalniać" - czytamy w raporcie.


Źródło: KPF/IRG SGH

W IV kwartale odnotowano poprawę sytuacji w obszarze wykluczenia. O ile w poprzednim badaniu, szacowany udział gospodarstw domowych wykluczonych z rynku kredytowego wzrósł z 18 proc. do 19,3 proc., to obecnie powrócił on do poziomu obserwowanego przed rokiem i wynosi 18,1 proc.

"Jest to wartość bardzo niska w kontekście historycznym. Średni poziom wykluczenia za ostatnie 10 lat wynosi bowiem prawie 20 proc." - czytamy.

"Uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z sytuacją na rynku kredytów, prognozujemy, że w kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł, a tempo wzrostu powinno nawet nieznacznie przyspieszyć względem obecnie obserwowanego poziomu" - prognozują autorzy raportu.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Dulka
2017-11-24 07:47
Zobaczymy jak będzie, ale z kredytami trzeba bardzo uważać. A najlepiej regularnie kontrolować swoje finanse i po prostu sprawdzać się raz na jakiś czas w KRD. Zwłaszcza jeśli mamy w planach właśnie wziąć kredyt, to lepiej być na czysto i nie wisieć w spisie dłużników.
bingbing
2017-11-21 21:28
Nie mam pojęcia jak ludzie mogą narobić takich dlugow. Ja każdy spłacam, nawet najmniejszy a znajoma jak miała problem z kasa to jej na raty rozłożyli dlug
piasek
2017-11-21 21:25
Niestety zadluzanie się konczy się zle. Tu już ktoś wspomniał o wielkim kryzysie, kryzys 2008 roku to samo, teraz czekamy na wybuch następnego i może wtedy dotrze cos do ludzi. Choćby prosta prawda, ze dlug to zobowiązanie, które się reguluje
Pokaż wszystkie komentarze (9)