Notowania

wiadomości
19.11.2017 13:58

Będziemy bardziej zadłużać się w najbliżsych miesiącach. Najnowszy Barometr Rynku Consumer Finance

Barometr Rynku Consumer Finance za IV kwartał 2017 roku wyniósł 56 pkt, co oznacza wzrost względem poprzedniego badania o 0,5 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz
Już prawie trzy lata Barometr znajduje się powyżej poziomu 50 punktów.

W kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie nadal rósł, a tempo wzrostu powinno jeszcze przyspieszyć. Tak prognozują autorzy najnowszej edycji Barometru Rynku Consumer Finance. Wartość Barometru w czwartym kwartale wzrosła do 56 punktów.

Projekt badawczy Sytuacja na rynku consumer finance prowadzony jest wspólnie przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce już od 2006r., w odstępach kwartalnych.

Badanie prowadzone jest za pomocą ankiety badawczej metodą testu koniunktury. Wypracowany wskaźnik punktowy pokazuje aktualne tendencje i dynamikę zadłużania się gospodarstw domowych w Polsce, a także pozwala przewidywać zachowanie rynku kredytowego w krótkim okresie.

Wideo: kredyty dalej będą drożały

Barometr Rynku Consumer Finance za IV kwartał 2017 roku wyniósł 56 pkt, co oznacza wzrost względem poprzedniego badania o 0,5 pkt.

Wartość Barometru na poziomie 56 pkt. wskazuje, że istnieje potencjał dla przyspieszenia wzrostu zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach. Barometr jest bowiem tak skalibrowany, że 56 pkt. oznacza spodziewaną dynamikę na zadłużenia gospodarstw domowych na poziomie 6 proc. w najbliższych 12 miesiącach.

Jak podkreślono, już prawie trzy lata Barometr znajduje się powyżej poziomu 50 punktów.

Jak wyjaśniają autorzy, Barometr Consumer Finance skonstruowany jest w taki sposób, że poziom 50 punktów oznacza stagnację rynku, podczas gdy wyższe wartości reprezentują spodziewaną dodatnią dynamikę w nadchodzącym roku.

"Dane z sektora finansowego potwierdzają wzrosty, jednak dynamika zadłużenia konsumpcyjnego gospodarstw domowych w ostatnich miesiącach zaczęła spowalniać" - czytamy w raporcie.

Źródło: KPF/IRG SGH

W IV kwartale odnotowano poprawę sytuacji w obszarze wykluczenia. O ile w poprzednim badaniu, szacowany udział gospodarstw domowych wykluczonych z rynku kredytowego wzrósł z 18 proc. do 19,3 proc., to obecnie powrócił on do poziomu obserwowanego przed rokiem i wynosi 18,1 proc.

"Jest to wartość bardzo niska w kontekście historycznym. Średni poziom wykluczenia za ostatnie 10 lat wynosi bowiem prawie 20 proc." - czytamy.

"Uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z sytuacją na rynku kredytów, prognozujemy, że w kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł, a tempo wzrostu powinno nawet nieznacznie przyspieszyć względem obecnie obserwowanego poziomu" - prognozują autorzy raportu.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2017

Przecieżto nowy rodzaj niewolnictwa. Czy nikt tego nie widzi?

19-11-2017

ski 54Właśnie widzę jak się zadłużają, na co drugim słupie ''pożyczki, pożyczki za darmo'' to samo w TVN. Cuś tu nie pasuje, n'est pas … Czytaj całość

19-11-2017

NiktPodnieście stopy procentowe, a wtedy przekonacie się jak Polacy będą się zadłużać.

Rozwiń komentarze (9)