Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Baterie Patriot będą współdziałać z tarczą

0
Podziel się:

Zestawy obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot będą zdolne współdziałać z elementami obrony przeciwbalistycznej w Redzikowie.

Baterie Patriot będą współdziałać z tarczą
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bEEthBmd

Zestawy obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot będą zdolne współdziałać z elementami obrony przeciwbalistycznej w Redzikowie, co zwiększy bezpieczeństwo Polski - powiedział w piątek szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł.

- Jestem z tej decyzji bardzo zadowolony - powiedział Gocuł o decyzji rządu, podkreślając, że wybór oznacza możliwość połączenia polskich baterii Patriot z bazą amerykańskiej tarczy antybalistycznej, która ma powstać w Redzikowie. Według szefa sztabu ta zdolność - która ma być osiągnięta po spełnieniu wszystkich wymagań strony polskiej - sprawia, że wybrane rozwiązanie jest korzystniejsze od proponowanego przez francuskie konsorcjum z zestawami SAMP/T.

Płk Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia podkreślił, że umowa, która będzie negocjowana między rządami Polski i USA, ma dotyczyć ośmiu, a nie sześciu, jak zakładano wcześniej, zestawów. Przypomniał, że ani oferta francuska, ani amerykańska nie spełniały wszystkich polskich wymagań, jednak rządy USA i Francji deklarowały ich spełnienie w momencie dostawy. W przypadku oferty zestawów Patriot dotyczy to radaru 360 stopni i otwartej architektury, umożliwiającej na łączenie baterii z innymi systemami rozpoznania i dowodzenia.

bEEthBmf

Po spełnieniu warunku sieciocentryczności ma być możliwe łączenie baterii Patriot z bazą rakiet SM-3 w Redzikowie. Duda podkreślił, że Polska oczekuje znacznego udziału swojego przemysłu w produkcji elementów zestawów. - Zestawy Patriot będą się posiłkowały tarczą antyrakietową, czyli instalacją w Redzikowie, oba systemy będą mogły działać autonomicznie lub współdziałać - powiedział Gocuł. Argumentował, że dzięki temu w razie ataku połączone systemy byłyby w stanie śledzić i zwalczać większą liczbę pocisków.

We wtorek rząd postanowił o wyborze dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon, której rywalem było konsorcjum Eurosam, zawiązane przez francuskie oddziały MBDA i Thalesa. Podpisanie umowy - ma ona być zawarta między rządami - jest planowane na przyszły rok.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEthBmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)