Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE chce być największą firmą naszego regionu. Nowy blok w Gorzowie

8
Podziel się:

Otwarcie nowego bloku w Elektrociepłowni Gorzów to element strategii PGE, ale inwestycja ma też wymiar lokalny. - Lokalny, bo zapewniamy ciepło i energię dla Gorzowa w sposób ekologiczny. To jest najnowocześniejsza jednostka tego typu w Polsce - zaznaczył prezes PGE.

PGE chce być największą firmą naszego regionu. Nowy blok w Gorzowie
(PAP/Marcin Bielecki)

Chcemy, by Polska Grupa Energetyczna była największym i najnowocześniejszym przedsiębiorstwem energetycznym w tej części Europy - podkreślił w czwartek prezes Grupy Henryk Baranowski podczas otwarcia nowo powstałego bloku w Elektrociepłowni Gorzów.

W uroczystości oprócz prezesa PGE brała udział premier Beata Szydło, a także wiceminister energii Michał Kurtyka.

Szef PGE podkreślił, że otwarcie nowego bloku w Elektrociepłowni Gorzów to element strategii firmy, ale inwestycja ma też wymiar lokalny. - Lokalny, bo zapewniamy ciepło i energię dla Gorzowa. Zapewniamy je w sposób ekologiczny. To jest najnowocześniejsza jednostka tego typu w Polsce - zaznaczył prezes.

Uruchomienie bloku znacznie ograniczy emisję szkodliwych spalin i pyłów do powietrza. Blok jest opalany głównie zaazotowanym gazem. Gaz ten pochodzi m.in. z należącej do PGNiG kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego "Lubiatów" znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Gorzowa Wlkp.

Drugim wymiarem inwestycji - jak wskazał Baranowski - jest gospodarka. - Staramy się realizować nasze mega inwestycje. Oddanie instalacji w Gorzowie jest pierwszym krokiem. Jak mówił PGE realizuje je w taki sposób, aby przyczyniały się do rozwoju gospodarczego kraju i regionu.

- Chcemy, aby PGE była największym, najnowocześniejszym przedsiębiorstwem energetycznym w tej części Europy - powiedział prezes Baranowski.

Przypomniał, że PGE realizuje inwestycje w Opolu, Turowie, planuje także rozbudowę Elektrowni Dolna Odra.

- Bezpieczeństwo energetyczne, oparcie energetyki o własne źródła oraz konkurencyjność i nowoczesność to przesłanki, na których opiera się strategia energetyczna rządu - mówiła w czwartek w Gorzowie Wielkopolskim premier Beata Szydło. - Bezpieczeństwo energetyczne oznacza, że chcemy być niezależni, chcemy opierać naszą energetykę o nasze własne źródła - mówiła.

Druga przesłanka - kontynuowała premier - to konkurencyjność i nowoczesność, "to, co będzie sprawiało, że Polska energetyka będzie oparta o nowoczesne technologie, dająca miejsca pracy, bezpieczna; czyste technologie, które będą, chroniły również nasze środowisko".

Celem rządu - mówiła - jest "gospodarka oparta o nowoczesny przemysł i nowoczesne technologie".

- Dzisiaj jesteśmy w obiekcie, który służy energetyce, ale przecież energetyka to również powiązanie z górnictwem, z węglem, to gaz i to w szerokim wymiarze bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - mówiła szefowa rządu.

Premier podkreśliła, że to przykład tego, jak rząd będzie zmieniać polską gospodarkę, "w którym kierunku podążać będzie polski przemysł". Jak zaznaczyła, w programie odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego rząd PiS bardzo wiele uwagi poświęcają odbudowie polskiego przemysłu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Olo234
7 lat temu
nowoczesna technologia opalana węglem z zawartoscią miału 50 % he,he
jan
7 lat temu
Widzicie ciolki pani premier tak szybko zrealizowala taki nowoczesny zaklad,rekord swiata.
obserwator
7 lat temu
kto z rodziny rzadzacych zasiadzi w radach a wczesniej na czele firm budujacych blok
budowlaniec
7 lat temu
Powinni to zapisac w Rekordach Ginesa. Śmiechu warte.
beka XL
7 lat temu
PGE nazywa sie w polsce koncernem ???? no Alleluja !