Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wycinka drzew
28.02.2017 11:37

Będą zmiany w przepisach o wycince drzew. Jarosław Kaczyński zapowiada nowelizację, pada termin

Prawo i Sprawiedliwość zmieni zasady wycinki drzew na prywatnych nieruchomościach. - Zostanie wniesiona poprawka do ustawy dot. wycinki drzew - zapowiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, poprawka uniemożliwi wycinanie drzew w większych zespołach po to, by tworzyć podstawy dla inwestycji. Obowiązującą ustawę określił mianem błędu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Bielecki/East News)

Prawo i Sprawiedliwość zmieni zasady wycinki drzew na prywatnych nieruchomościach. - Zostanie wniesiona poprawka do ustawy dot. wycinki drzew - zapowiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, poprawka uniemożliwi wycinanie drzew w większych zespołach po to, by tworzyć podstawy dla inwestycji. Obowiązującą ustawę określił mianem błędu.

- Do ustawy zostanie wniesiona poprawka. Jeszcze jej w tej chwili nie mam, jest w tej chwili opracowywana przez legislatorów. Poprawka nie uchyli możliwości wycinania drzew na prywatnych posesjach, bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym - zadeklarował Jarosław Kaczyński. - Uniemożliwi za to tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne - powiedział prezes PiS na konferencji prasowej.

Zmianami w ustawie Sejm ma się zająć już na następnym posiedzeniu - taką deklarację złożył Jacek Sasin w poniedziałek. Następne posiedzenie według harmonogramu prac Sejmu zaczyna się 8 marca. Prawo i Sprawiedliwość ma więc ponad tydzień na przygotowanie odpowiednich nowelizacji.

Sasin zapewnił też, że nie ma możliwości powrotu do poprzednio obowiązujących przepisów. W tej sprawie wniosek składała Platforma Obywatelska. Największa partia opozycyjna chciałaby, by to gmina wyrażała zgodę na wycinkę drzew.

O zezwolenie trzeba było wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Za wycinkę bez zezwolenia były kary. Warto podkreślić, że i stare przepisy miały wielu przeciwników. Głośny był przypadek Romana Kluski, któremu naliczono 100 tys. zł opłaty za wycięcie dwóch drzew. Biznesmen odwoływał się od decyzji urzędników, ale sprawy w sądzie przegrał. Stare przepisy krytykowali też samorządowcy. Związek Gmin Wiejskich nazwał je "przeregulowanymi" i nadmiernie restrykcyjnymi. Więcej o tym piszemy tutaj.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew wzbudziły społeczne protesty.

Już drugi raz wypowiada się o nich Jarosław Kaczyński. Na jednym z partyjnych spotkań miał on powiedzieć, że w tej ustawie widać wyraźnie lobbing. W miniony poniedziałek prezes PiS zapowiadał, że ustawą trzeba zając się jeszcze raz.

Tagi: wycinka drzew, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2017

BIBI1PiS przejdzie do historii największą w Polsce rzezią drzew.Takiego pogromu nasza historia nie znała.Barwo ciemniaki.Zastaliście Polskę zadrzewioną za … Czytaj całość

28-02-2017

vegaTym się różni racjonalny PIS od cwaniczków z PO i opozycji. Potrafi naprawić błędy ale nie "wylewa dziecka z kąpielą". Żałośni są pseudo - … Czytaj całość

28-02-2017

PYTON60Ludzki Pan, nawet o drzewa dba!

Rozwiń komentarze (556)