Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
belgia
28.03.2015 15:28

Belgia znowu zostanie sparaliżowana przez strajki

Kolejna próba wywarcia presji na rząd, by zrezygnował z polityki oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Belgia ponownie zostanie sparaliżowana przez strajki. W przyszłym tygodniu związkowcy wyjdą na ulice kilku belgijskich miast. To będzie kolejna próba wywarcia presji na rząd premiera Charlesa Michela, by zrezygnował z polityki oszczędności.

Demonstracje rozpoczną się w poniedziałek w Brukseli. Spodziewane są utrudnienia w ruchu autobusów, tramwajów i metra.

Związkowcy buntują się m.in. przeciwko planom podwyższenia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat oraz rezygnacji z indeksowania płac i świadczeń społecznych, co oznacza, że nie będą one dostosowywane do wzrostu cen i kosztów utrzymania.

Ten ostatni pomysł, zdaniem przedstawicieli związków, będzie kosztował każdego pracownika około 20 tysięcy euro na przestrzeni kariery zawodowej. Rząd - ze swojej strony - podkreśla jednak, że rezygnacja z indeksowania płac będzie miała pozytywne skutki dla gospodarki.

- Dzięki temu firmy będą mogły zmniejszyć koszty wynagrodzeń, co umożliwi im tworzenie nowych miejsc pracy - mówił w radiu RTL wicepremier Belgii Kris Peeters.

Po manifestacjach w belgijskiej stolicy związkowcy zapowiedzieli już kolejne protesty m.in. w Charleroi, Liege, Namur, Antwerpii i Brugii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: belgia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz