Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Zaskakujące dane z USA. Rośnie zatrudnienie, a z nim bezrobocie

5
Podziel się:

Na te dane inwestorzy czekali od początku tygodnia.

Zaskakujące dane z USA. Rośnie zatrudnienie, a z nim bezrobocie
(Polaris/East News)

Wyczekiwane od kilku dni statystyki z amerykańskiego rynku pracy różnią się znacząco od wcześniejszych prognoz ekspertów. Z jednej strony mamy lekki wzrost bezrobocia i wyhamowanie podwyżek wynagrodzeń. Jednocześnie zaskakująco mocno rośnie zatrudnienie.

Zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym zwiększyło się w styczniu o 227 tys. To wynik o prawie 50 tys. lepszy niż prognozowali analitycy. Rzadko zdarza się aż tak duża różnica i to na korzyść.

Drugi miesiąc z rzędu rosło zatrudnienie w przetwórstwie, a czwarty w górnictwie, co - zdaniem ekonomistów PKO BP - potwierdza wzrost aktywności gospodarczej w tych sektorach, sugerowany wcześniej przez silne odczyty indeksów nastrojów wśród pracodawców.

Silne wzrosty zatrudnienia zanotowano także w budownictwie (odbicie dynamiki wzrostu po jej grudniowym spadku) oraz w sektorze usług.

Zaskakująco duży przyrost zatrudnienia nie przełożył się jednak na wskaźnik bezrobocia. Bez pracy jest 4,8 proc. Amerykanów, a jeszcze w grudniu statystyki mówiły o stopie bezrobocia na poziomie 4,7 proc. Wzrósł również odsetek długoterminowo bezrobotnych do 24,4 proc. Jednocześnie wyhamowała roczna dynamika płac z 2,8 do 2,5 proc.

W ocenie ekonomistów, pomimo silnego głównego odczytu dotyczącego zmiany zatrudnienia, dane nie sprzyjają zwolennikom podwyżek stóp procentowych w USA. A dane z rynku pracy obok inflacji i PKB są głównymi wskaźnikami, na które patrzą bankierzy.

"Spadek stopy bezrobocia i wyhamowanie dynamiki płac nakazują ostrożność, biorąc pod uwagę, że wzrost zatrudnienia mógł wynikać ze sprzyjających warunków pogodowych i w rezultacie może skutkować niższymi odczytami w kolejnych miesiącach" - czytamy w komentarzu PKO BP.

Jak podkreślają eksperci, badania ankietowe przedsiębiorców wskazują na znaczną przestrzeń do wzrostu płac w 2017 roku. Mimo tego amerykański bank centralny powinien czekać na wyraźne sygnały rosnących pensji.

"Oczekujemy, że pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce w połowie roku, a w całym roku spodziewamy się dwóch takich ruchów, w sumie o 0,5 pkt proc." - prognozują ekonomiści PKO BP.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
jarek
6 lat temu
Rejestrują się Ci, którzy zostali wywaleni. U nas jakby też się wszyscy zarejestrowali co nie mają pracy to bezrobocie byłoby na poziomie 22%
Kris o Porank...
6 lat temu
[QUOTE] Pierwszym prelegentem jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Bilety kosztowały 100 złotych [/QUOTE] Rozumiem, ze jest to ta dzialalnosc gospodarcza na ktorje zna sie Pan Prezes ... czyli przez ostatnie 25 plus lat Pan Prezes prowadzil firme zajmujaca sie dzialanoscia komercyjna i dokladnie wie co to znaczy innowacja w biznesie, jai ma wplyw roznorodnosc kultur, a zwlaszca dzialanie na rynku miedzynarodowym ...
to im rośnie....
6 lat temu
Taż zablokowany Trumphem sektor biurokratyczny więc posiadacze dyplomów szkół gotowania na gazie i odbierania dzieci rodzicom idą od razu na bezrobotne.:)))
bankier chalu...
6 lat temu
nie martwcie sie o ameryke, wybrali najlepszego prezydenta od czasow Kennedego , to potezny kraj niszczony przez wujkow przez dziesieciolecia , szkoda ze za FED sie boi wziac, czyli tam gdzie lezy zlo i tragedia ameryki i tego swiata ,a bez usuniecia tej przeszkody wiele zrobic sie niestety nie da
dziedzic prus...
6 lat temu
Rzeczywiście zaskakujące wyniki.Przybyło 227 tyś.miejsc pracy, ubyło 753 tyś.Tak jak u nas spada bezrobocie a ludzi bez pracy przybywa jak grzybów po deszczu.