Notowania

Pękła kolejna bariera. Takiego spadku bezrobocia nikt się nie spodziewał

We wrześniu bez pracy było 6,8 proc. Polaków - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)
Bezrobocie w Polsce spada z miesiąca na miesiąc.

Statystyki rynku pracy poprawiają się dziewiąty miesiąc z rzędu. We wrześniu bez pracy było 6,8 proc. Polaków - informuje Główny Urząd Statystyczny. Tym samym pierwszy raz od 1991 roku złamana została granica 7 proc. bezrobocia.

Spadku bezrobocia poniżej 7 proc. spodziewali się ekonomiści, ale zaskoczyła ich skala ruchu w dół. Średnia typowań czternastu ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wskazywała na średnio 6,93 proc. bezrobocia.

Powody do zadowolenia ma Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które już w pierwszych dniach października informowało o swoich szacunkach, zakładając również wynik na poziomie 6,9 proc.

To już ósmy miesiąc z rzędu, gdy systematycznie maleje udział ludzi bez pracy wśród wszystkich aktywnych zawodowo. Jeszcze w sierpniu bezrobocie wynosiło 7 proc., a w styczniu 8,6 proc.

Warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno temu stopa bezrobocia była nawet dwucyfrowa. Ostatnio, 10 proc. ludzi bez pracy GUS odnotował w lipcu 2015 roku, a na początku 2013 roku było ich ponad 14 proc.

Jak podkreśla resort pracy, tak dobrych statystyk jak teraz nie mieliśmy na polskim rynku od 1991 roku.

Oczywiście wynik na poziomie 6,8 proc. to średnia dla całego kraju. W zależności od województwa sytuacja bywa gorsza lub lepsza. Najmniej problemów ze znalezieniem pracy i jednocześnie najtrudniej znaleźć pracownika w wielkopolskim. Tam bezrobocie wynosi zaledwie 4 proc.

Z drugiej strony wciąż są dwa województwa, gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe. Mowa o kujawsko-pomorskim (10,1 proc.) i warmińsko-mazurskim (11,8 proc.).

Warszawa jest powszechnie uważana za miasto, gdzie najprościej znaleźć pracę. Całe województwo mazowieckie nie wypada już tak dobrze. Stopa bezrobocia to 5,9 proc. Niższa jest oprócz wielkopolskiego także w pomorski, śląskim i małopolskim.

Z nawiązką wypełniony jest już więc cel rządu na ten rok. Przypomnijmy, że w najnowszym projekcie budżetu przyjęto stopę bezrobocia na koniec 2017 roku na poziomie 7,2 proc. Jednocześnie poprzeczka idzie dalej w górę. W tym samym dokumencie jest zapisane, że na koniec przyszłego roku bez pracy ma być już tylko 6,4 proc. Polaków.

Eksperci zauważają, że bezrobocie spadło do "naturalnego poziomu". Oznacza to, że osoby, które zgłaszają brak pracy, wcale nie chcą jej podjąć - wskazują analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

BIEC zauważa też, że są coraz wyraźniejsze symptomy przegrzania rynku pracy. Objawia się to znacznymi brakami siły roboczej. "Może okazać się, że aktualna stopa bezrobocia spadła w okolice jej naturalnego poziomu i bez napływu nowych pracowników oraz wydłużania wieku aktywności zawodowej bariera braku siły roboczej ograniczy wzrost gospodarczy".

Tagi: bezrobocie w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2017

MCGA zadłużanie trwa nadal!!! W ciągu roku zadłużenie polski wzrosło o 38 miliardów dolarów, deficyt wg. szacunków Morawieckie ma wynieść 51 miliardów … Czytaj całość

24-10-2017

pytankoCo na to profesor mniemanologii stosowanej Balcerowicz?:) Dlaczego , gdy za PIS-u bezrobocie gwałtownie maleje, to jest źle, a jak za jego … Czytaj całość

24-10-2017

Z.M.Ludzie piszą że bezrobocie spada bo Polacy za granicę wyjeżdżają! Hmm a w moim otoczeniu już dwóch młodych chłopaków wróciło a kolejnych dwóch w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (185)