Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Bezrobocie w Polsce rekordowo niskie. W Wielkopolsce już poniżej 5 proc.

63
Podziel się:

Resort opublikował właśnie na swojej stronie internetowej podsumowanie zmian na rynku pracy.

Bezrobocie w Polsce rekordowo niskie. W Wielkopolsce już poniżej 5 proc.
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Rekordowy spadek bezrobocia, wzrost liczby miejsc pracy, coraz więcej osób aktywnych zawodowo i wyższe wynagrodzenie - tak według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmienił się rynek pracy w ciągu ostatniego roku.

Resort opublikował właśnie na swojej stronie internetowej podsumowanie zmian na rynku pracy. Przypomina w nim, że na koniec marca stopa bezrobocia wyniosła 8,1 proc. - o 1,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Według MRPiPS rośnie liczba osób aktywnych zawodowo: w czwartym kwartale 2016 r. było to 16,328 mln osób (w tym samym okresie przed rokiem - 16,280 mln). Wśród wszystkich pracowników przeważają mężczyźni (55 proc.). Oni też pracują tygodniowo więcej niż kobiety - 41,1 godziny.

Z danych podanych przez resort wynika, że w grupie osób aktywnych zawodowo więcej jest mieszkańców miast (60 proc.). Większość osób pracuje w sektorze usługowym i przemyśle.

Spośród wszystkich pracujących 76 proc. pracuje w sektorze prywatnym. Ze względu na status zatrudnienia dominują pracownicy najemni - jest ich 12,97 mln. Dużo mniej, bo 2,93 mln, pracuje na własny rachunek. Przeszło 400 tys. osób to z kolei pomagający członkowie rodzin.

Według szacunków MRPiPS najmniejsza stopa bezrobocia jest w województwach: wielkopolskim (4,9 proc.), śląskim (6,5 proc.), małopolskim (6,6 proc.), mazowieckim i pomorskim (po 7 proc.), a największa - w województwach: warmińsko-mazurskim (14,1 proc.), kujawsko-pomorskim (11,9 proc.), podkarpackim (11,3 proc.) i zachodniopomorskim (10,7 proc.).

Jak podano, na koniec marca liczba osób bezrobotnych wyniosła 1,32 mln i była w stosunku do lutego niższa o 59,2 tys. osób (spadek o 4,3 proc.). Zmniejszenie liczby bezrobotnych w marcu 2017 roku w stosunku do lutego zaobserwowano we wszystkich województwach - najsilniej w pomorskim i świętokrzyskim.

Resort informuje, że w ostatnim czasie widać wzrost liczby miejsc pracy i spadek likwidacji istniejących stanowisk. Jak podano, na koniec czwartego kwartału 2016 roku liczba wolnych miejsc pracy wyniosła blisko 78 tys. - o 14 tys. więcej w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku. W czwartym kwartale 2016 r. zlikwidowano o 14,9 tys. mniej miejsc pracy niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Z danych resortu wynika, że w marcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 169,9 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 29,4 tys. ofert więcej niż przed rokiem. Pracodawcy częściej poszukują osób z wykształceniem wyższym i średnim zawodowym technicznym.

Ministerstwo w komunikacie przytoczyło dane GUS, z których wynika, że przeciętne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w marcu 4577,86 zł. A to oznacza, że wzrosło o 5,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(63)
kat.oluch.om....
5 lata temu
Ludzie, jak widac, ciagle wyjezdzaja na potege z katoSzamba... Pewnie chca zdazyc przed koncem procedury brexitowej.
RUBIK
5 lata temu
MNIEJSZE BEZROBOCIE BO PARE MLJONOW POLAKOW WYJECHALO ZA PRACA
Obciągacz
5 lata temu
Dajcie taki zasiłek jak tu w Niemczech, czyli pieniądze, oplata za mieszkanie z ogrzewaniem i na życie, to jest około 800 - 900 Euro jako osoba samotna, to zobaczycie ilu zgłosi się bezrobotnych i doliczyć co najmniej 10 % , ci co wyjechali z Polski
Scott
5 lata temu
Mam takie wrażenie, że my ludzie względnie młodzi (roczniki 80'-90' do 2000) to jesteśmy tylko do pracy w knajpach, marketach, i na sortowniach różnych detali, a jak nam nie odpowiada taka praca to mamy sobie wyjechać. No i oczywiście chętnie bym wyjechał ale skąd tam na mieszkanie i na życie etc.
PARANOJA
5 lata temu
Dlaczego w większości instytucji państwowych wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, cały czas utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami progu 6%? Jest bardzo dużo osób niepełnosprawnych z wykształceniem wyższym, którzy bezustannie przystępują do procedur konkursowych, a na koniec i tak zatrudniana jest osoba pełnosprawna. Po co w ogóle jest ten przepis pierwszeństwa zatrudnienia osoby niepełnosprawnej? Do pracy jako ochroniarz, sprzątaczka czy kasjerka w markecie u prywaciarzy to się nadajemy, a do pracy w służbie cywilnej na przykład jako zwykły referent to już nie?
...
Następna strona