Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Raport NBP: wzrost gospodarczy zmniejszył bezrobocie

2
Podziel się:

Wzrost przeciętnego zatrudnienia w I kwartale br. w sektorze przedsiębiorstw o 4,4 proc. r/r był wyższy niż w pozostałych gałęziach gospodarki.

Raport NBP: wzrost gospodarczy zmniejszył bezrobocie
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

W pierwszym kwartale br. wzrosła liczba pracujących. Jednocześnie stopa bezrobocia obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu. Wzrost popytu na pracę należy wiązać z przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego na początku 2017 roku - wynika z raportu NBP.

"W I kwartale 2017 r. wzrósł popyt na pracę i liczba pracujących. Choć częściowo można to tłumaczyć przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego, skokowy wzrost dynamiki liczby pracujących r/r (w BAEL) wynikał także w dużym stopniu z efektów statystycznych i wyraźnego wyhamowania spadku zatrudnienia w rolnictwie indywidualnym. Zwiększył się również stopień wykorzystania dostępnych zasobów pracy, jak również udział wynagrodzenia czynnika pracy w łącznych dochodach w gospodarce" - czytamy w "Kwartalnym raporcie o rynku pracy w I kw. 2017 r." opublikowanym we wtorek przez Narodowy Bank Polski.

Wzrost przeciętnego zatrudnienia w I kwartale br. w sektorze przedsiębiorstw o 4,4 proc. r/r był wyższy niż w pozostałych gałęziach gospodarki.

Zobacz także: Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Statystyki dotyczące liczby pracujących publikowane przez GUS nie uwzględniają jednak całej aktualnej podaży pracy w polskiej gospodarce, bowiem nie biorą pod uwagę znacznej części krótkoterminowych imigrantów, głównie z Ukrainy.

Szacunki wskazują, że przeciętnie w ciągu ub.r. liczba imigrantów wspomagających gospodarkę krajową mogła kształtować się w przedziale ok. 600-800 tys. osób. Przy tych założeniach imigranci stanowią zatem obecnie 4-5 proc. ogółu osób pracujących.

Według raportu NBP najważniejszą zmianą strukturalną odnotowaną w pierwszych trzech miesiącach tego roku jest silny wzrost udziału osób pracujących najemnie, który wynikał ze wzrostu popytu na pracę i dążenia do stabilizacji zatrudnienia. Pracodawcy przeciwdziałają odejściom pracowników poprzez coraz częstsze zawieranie umów na czas nieokreślony, które wyraźnie wypierają umowy krótkoterminowe.

W porównaniu z ostatnim kwartałem 2016 roku wyhamował spadek liczby pracujących w rolnictwie oraz wzrost liczby samozatrudnionych poza rolnictwem. Słabszy był także wpływ wzrostu samozatrudnienia poza rolnictwem.

Przyspieszenie popytu na pracę doprowadziło także do wzrostu przeciętnej liczby przepracowanych godzin, która jest jednocześnie najwyższa od końca 2008 roku.

Odnotowany został wyraźny wzrost liczby pracujących w usługach i przemyśle. Aktualne dane wskazują, że liczba osób pracujących w sektorze przemysłowym zwiększyła się o ponad 150 tys. w ciągu roku (wzrost o 3,1 proc. r/r), podczas gdy wzrost liczby pracujących w sektorze usług wyniósł odpowiednio 136 tys. i 1,5 proc. r/r.

W I kw. 2017 roku nieoczekiwanie nieznacznie wzrosła w ujęciu kwartalnym liczba pracujących w rolnictwie indywidualnym, choć wzrost ten ze względu na długookresowe zmiany strukturalne w rolnictwie nie wydaje się trwały.

Z raportu wynika, że o utrzymaniu dobrych perspektyw zatrudnienia świadczy nadal wysoka liczba dostępnych na rynku wakatów, a także tworzenie nowych miejsc pracy. Obserwowane w ostatnich miesiącach zmiany wskaźników potwierdzają kontynuację systematycznej tendencji wzrostowej popytu na pracę.

Zgodnie z prognozami KE do końca 2018 r. w krajach UE, w tym w Polsce, można się spodziewać kontynuacji powolnej tendencji wzrostowej zatrudnienia, przy stopniowym obniżaniu dotychczasowego tempa wzrostu. Zarówno w Polsce jak i w całej UE można oczekiwać dalszych spadków stopy bezrobocia. Zgodnie z prognozami, w Polsce w 2018 r. osiągnie ona swoje historyczne minimum i kształtować się będzie na poziomie 4,4 proc. W skali całej UE stopa bezrobocia w 2018 r., choć będzie niższa niż obecnie, nadal nie powróci do poziomów sprzed ostatniego kryzysu finansowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Tadeo
5 lata temu
Cuda czy kreatywna ksiegowość. Z tym bezrobociem to jest tak samo jak z wysokością średniego wynagrodzenia 4900 brutto. Unia ma 25 milionów zarejestrowanych bezrobotnych a my mamy staże w pośredniaku dla osób do 29 roku życia.
Erazm
5 lata temu
Złodziejskiego procederu pis -ciąg dalszy.