Notowania

praca w polsce
31.12.2014 10:17

Bezrobocie w woj. pomorskim coraz mniejsze. Więcej ofert pracy

W październiku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku osób bezrobotnych było mniej o prawie 15 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

W 2014 roku na ziemi pomorskiej spadła liczba bezrobotnych. W październiku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku osób bezrobotnych było mniej o prawie 15 proc. Miesięcznie zgłaszanych było po 4-5 tysięcy ofert pracy.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy, w Pomorskiem przez cały 2014 rok liczba bezrobotnych spadała. Według stanu na październik 2014 w województwie zarejestrowane były 94 tys. 332 osoby bezrobotne, co w porównaniu z październikiem 2013 r., gdy było 110 tys. 581 osób bez pracy, daje spadek o 16 tys. 249 osób, czyli o 14,7 proc.

Stopa bezrobocia na koniec października 2014 w woj. pomorskim wynosiła 11,1 proc., natomiast w październiku 2013 - 12,9 proc. W porównaniu ze stopą bezrobocia notowaną w kraju, w minionym roku w Pomorskiem stopa była niższa od 0,1 do 0,4 proc., w zależności od miesiąca.

WUP podkreśla, że w 2014 r. pracodawcy zgłaszali do urzędów pracy miesięcznie po 4-5 tys. ofert pracy, co, jak podkreśla urząd, nie zdarzało się w ubiegłych latach. W październiku 2014 w ramach zwolnień grupowych pracę straciło 5 osób, podczas gdy w październiku rok wcześniej było 76. Od stycznia do października 2014 r. w ramach zwolnień grupowych zwolnionych zostało 789 osób; w analogicznym okresie roku poprzedniego - 774, natomiast w całym 2013 r. w ramach zwolnień grupowych zwolniono 903 osoby.

Jak podano, najwięcej zwolnień było wśród firm zajmujących się produkcją autobusów, statków czy też wyrobów z tworzyw sztucznych. Jak zaznaczył Tomasz Robaczewski z WUP w Gdańsku, _ specyfika poszczególnych branż pokazuje, że zwolnienia grupowe w jednych firmach nie oznaczają problemów w całej branży, bo często w tej samej branży występowały zarówno potrzeby kadrowe jak i zwolnienia grupowe _.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, sędzia Tomasz Adamski poinformował, że do grudnia 2014 r. sąd ogłosił upadłość 29 firm. Podał, że przez cały 2013 r. ogłoszono 24 upadłości.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Słupsku, sędzia Danuta Jastrzębska podała, że do 12 grudnia ogłoszono upadłość likwidacyjną 12 firm. W 2013 r. ogłoszono upadłość likwidacyjną 13 firm. Jak poinformowała, _ większość to małe firmy, a jedyną większą była spółka North Farm z Lęborka zajmująca się sprzedażą owoców i warzyw _.

Dyrektor WUP w Gdańsku, Tadeusz Adamejtis ocenił, że _ 2014 był dobrym rokiem dla pomorskiego rynku pracy a liczba bezrobotnych wyraźnie się obniżyła _. Ocenił, że istotny wpływ na rynek pracy miał tegoroczny, wyjątkowo długi sezon turystyczny. _ Bardzo dużo ludzi znalazło pracę w turystyce, w hotelach, w gastronomii, zwłaszcza w metropolii trójmiejskiej _ - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że powstaje dużo miejsc pracy także w centrach usług biznesowych i w sektorze ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne) w Trójmieście. _ Ten rynek dobrze się rozwija i absolwenci wyższych uczelni, o określonym wykształceniu i umiejętnościach, mają szansę w nich się zatrudnić _ - dodał.

Poinformował, że urzędy pracy na Pomorzu zachęcają bezrobotnych do zatrudniania się w innej części regionu, niż mieszkają. _ To jest bardzo ważne aby zwiększyć mobilność mieszkańców województwa, żeby zechcieli się przemieszczać za pracą między powiatami albo chcieli pracować w metropolii trójmiejskiej _- wyjaśnił. Podkreślił, że z badań wynika, że jeśli poszukujący pracy dopuszcza możliwość podjęcia pracy w całym województwie, to jego szanse na zatrudnienie rosną dwukrotnie w porównaniu z osobą, która dopuszcza pracę tylko na terenie swojego powiatu".

Dla porównania na koniec października stopa bezrobocia w Gdańsku wynosiła - 5,5 proc., w Gdyni - 5,6 proc. a w Sopocie - 3,9 proc. Podczas gdy w powiatach: nowodworskim - 26,3 proc., sztumskim - 22,5 a w malborskim - 21,2 proc. Przemieszczanie się _ za pracą _ powinno ułatwić oddanie w 2015 r. do użytku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która połączy Kaszuby z Trójmiastem.

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Gdańsku prognozuje, że Pomorski rynek pracy w 2015 r. nie powinien być gorszy niż w 2014.

Prezes Pracodawców Pomorza, Zbigniew Canowiecki ocenił, że przyszły rok co najmniej _ nie będzie gorszy od 2014 _. Z sondaży organizacji wynika bowiem, że _ wprawdzie nie ma euforii, ale wszystkie branże, np. budowlana, handel i gastronomia, hotelarze prognozują niewielkie przyrosty zatrudnienia _. Podkreślił, że przedstawiciele żadnej branży nie przewidują radykalnych zwolnień czy redukcji zatrudnienia.

Zaznaczył, że organizacja Pracodawcy Pomorza nie ma żadnych sygnałów o kłopotach jakiejś branży czy firm, którym groziłaby np. upadłość. Ocenił, że dobra kondycja pomorskiego rynku pracy wynika m.in. z inwestycji zrealizowanych w minionych kilku latach. Ocenił, że mają one wpływ m.in. na polepszenie oferty turystycznej regionu, co oznacza, że turyści przyjeżdżają na Pomorze przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. _ Teraz wiele osób przyjeżdża na Pomorze w celach kulturalnych, medycznych czy na kongresy _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozytywne dane NBP: W Polsce jest coraz więcej zatrudnionych Dotyczy to jednak tylko osób pracujących na umowach czasowych i samozatrudnionych - zaznacza bank.
W tym województwie jest najniższe bezrobocie _ - To był genialny rok na rynku pracy. Zauważyliśmy też, że zmniejszyło się bezrobocie wśród młodych osób z wyższym wykształceniem. _ - mówi dr Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Praca na początek Nowego Roku. Oferty Szukasz pracy? Sprawdź, kogo potrzebują pracodawcy.
Tagi: praca w polsce, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz