Notowania

białoruś
10.02.2015 16:42

Białoruś chce od Rosji 2,5 mld dolarów kredytu

Nowe kredyty są potrzebne między innymi po to by spłacać stare. Białoruś sporo straciła z powodu dewaluacji rosyjskiego rubla oraz spadków cen ropy na rynkach światowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Łukaszenka postawiony pod ścianą przez Putina. I tylko on może go uratować. Białoruś chce pożyczyć pieniądze od Kremla, bo sporo straciła z powodu dewaluacji rosyjskiego rubla oraz spadków cen ropy na rynkach światowych. Białoruski portal internetowy TUT.by poinformował, że Mińsk zabiega zarówno o pieniądze rządowe jak i rosyjskich banków.

Białoruś w tym roku musi spłacić pożyczki w wysokości 4 miliardów 100 milionów dolarów. Tymczasem jej rezerwy walutowe są niewiele większe. Wynoszą obecnie 4 miliardy 700 milionów dolarów.

Nowe kredyty są więc potrzebne między innymi po to by spłacać stare. Media poinformowały, że władze w Mińsku przygotowują wraz z Rosją program wspólnych antykryzysowych działań.

Zobacz, jak zmieniał się kurs rubla w ostatnim roku

Sytuacja finansowa dla białoruskich władz jest o tyle nieprzyjemna, że w tym roku mają się odbyć wybory prezydenckie.

_ - Rosja ciągnie w dół swojego sąsiada i sojusznika _- komentuje sytuację wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.

Jak zaznacza, nie może być inaczej, ponieważ Białoruś jest silnie związana z rosyjską gospodarką. Ekspert podkreśla, że w sytuacji, kiedy rosyjski rubel nurkuje, Mińsk sprzedający swoje towary do Rosji za ruble, coraz mniej zarabia.

Dlatego, jak zaznacza, można obserwować nerwowe działania władz Białorusi i chęć zachowania jak największej liczby dewiz. To, z kolei, zdaniem Adama Eberhardta, powoduje deprecjację kursu białoruskiego rubla.

Zobacz, jak zmieniały się ceny ropy

Ekspert podkreśla, że mamy tu do czynienia z zasadą naczyń połączonych, gdzie pogarszająca się koniunktura w Rosji uderza także w Białoruś.

Czytaj więcej w Money.pl
Emigranci zarobkowi uciekają z Rosji Spadek kursu rubla spowodował, że różnice w zarobkach między Rosja i Białorusią znacznie zmalały.
Przez katastrofę rubla przechodzą na dolary Tylko deeskalacja na Ukrainie może zacząć przywracać zaufanie do rosyjskiej waluty - ocenił Financial Times.
Łukaszenka do Moskwy: Nie oburzajcie się _ My się nie oburzamy tym, że Rosja świadomie podejmuje obecnie ogromne wysiłki, by znormalizować stosunki z Zachodem. Więc i wy się nie oburzajcie _.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz