Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś musi wprowadzić głębokie reformy

0
Podziel się:

Konieczna jest liberalizacja cen, jak również prywatyzacja w sektorze przedsiębiorstw oraz bankowości - oświadczył szef misji MFW na Białorusi David Hoffman.

Białoruś musi wprowadzić głębokie reformy
(Kacharava/iStockphoto)

Na Białorusi należy przeprowadzić szereg głębokich reform strukturalnych, aby kraj ten mógł realizować nowy program Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył w poniedziałek szef misji MFW na Białorusi David Hoffman.

- Dla nowego programu MFW niezmiennie jest konieczny budzący zaufanie, poważny, wyrażony na najwyższym szczeblu zamiar zrealizowania kompleksowego pakietu głębokich reform strukturalnych - powiedział Hoffman w Mińsku.

Podkreślił, że pakiet reform powinien obejmować przejście na elastyczny kurs wymiany rubla białoruskiego, wprowadzenie surowej polityki makroekonomicznej oraz przeprowadzenie śmiałych reform strukturalnych.

Konieczna jest według niego liberalizacja cen, w tym plan szybkiego podniesienia cen usług komunalnych i transportu do poziomu, gdy będą w pełni pokrywać koszty, jak również prywatyzacja w sektorze przedsiębiorstw oraz bankowości.

- Jeśli władze zdołają wykazać się gotowością do takich zdecydowanych zmian w polityce gospodarczej, MFW jest gotów pracować nad nowym programem - oznajmił.

Dodał, że Fundusz chciałby też, aby w Białorusi opracowano bardziej długoterminowy plan, który przewidywałby zasadnicze przeorientowanie gospodarki na kurs rynkowy, czyli "środki, które przygotowałyby kraj na przyszłość, bo wszyscy zauważamy cykliczność kryzysów". Jak zaznaczył, obecny model gospodarczy kraju wiąże się z podatnością na ekonomiczne wstrząsy.

Hoffman powiedział, że w bieżącym roku Fundusz przewiduje na Białorusi 2-procentową recesję i poprawę stanu gospodarki w 2016 r., "ale przy braku głębokich zmian strukturalnych tempo wzrostu będzie niskie". Gdyby reformy były realizowane, wzrost mógłby wynosić 4-5 proc. - dodał.

Obecnie rezerwy walutowe Białorusi wynoszą 4,65 mld dol., a jej tegoroczne zobowiązania związane z obsługą zadłużenia zagranicznego - 4,1 mld dol.

Niezależne media białoruskie informowały ostatnio, że w celu spłacenia tej kwoty władze chcą zaciągnąć nowy kredyt u Rosji. Rozważa się też możliwość wypuszczenia na rosyjskiej giełdzie białoruskich obligacji dewizowych. Na początku marca wiceminister finansów Maksim Jermałowicz mówił, że jest gotowy nowy program współpracy z MFW, i wyrażał nadzieję na szybkie uzgodnienia w celu rozpoczęcia jego realizacji.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)