Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy wezmą udział w prywatyzacji na Białorusi? "Zostaliśmy zaproszeni"

51
Podziel się:

Polski wicepremier podkreślił, że jego wizyta w Mińsku, w czasie której spotkał się także z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem, była "pełna nie tylko gościnności, ale też konkretów".

Polacy wezmą udział w prywatyzacji na Białorusi? "Zostaliśmy zaproszeni"
(PAP/EPA)
bEDxsgKt

Polskie przedsiębiorstwa mogą wziąć udział w procesach prywatyzacyjnych na Białorusi - oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Mińsku, podsumowując posiedzenie Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

- Być może będziemy brali udział w procesach prywatyzacyjnych na Białorusi, zostaliśmy do tego zaproszeni. Będziemy o tym rozmawiać w Polsce z przedsiębiorcami, to także jest szerokie pole do współpracy, które się tutaj otwiera - powiedział Morawiecki, który z białoruskim wicepremierem Michaiłem Rusym kierował pracami komisji.

Polski wicepremier podkreślił, że jego wizyta w Mińsku, w czasie której spotkał się także z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem, była "pełna nie tylko gościnności, ale też konkretów".

bEDxsgKv

- Jest wola rozwiązywania problemów, widziałem ją w trakcie każdego z tych spotkań - powiedział. Wskazał też, że rozwojem współpracy gospodarczej między Polską i Białorusią są zainteresowani sami przedsiębiorcy. Wskazał, że na zainaugurowane w poniedziałek w Mińsku XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze "Dobrosąsiedztwo 2016" przybyło kilka razy więcej firm niż w poprzednich latach.

Ze względu na położenie geograficzne i sytuację polityczną Polska i Białoruś "mogą być znakomitymi partnerami w tranzycie i w handlu z ogromnymi obszarami gospodarczymi" - wskazał i podkreślił, że Polska może pomóc Białorusi wchodzić na rynki unijne, zaś Białoruś Polsce - na rynki Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Wicepremier Rusy przytoczył słowa polskiego rozmówcy o tym, że granica polsko-białoruska jest "bramą Zachód-Wschód i Wschód-Zachód". - Powinniśmy wykorzystać nasze położenie - zaznaczył.

Podsumowując obrady komisji, Rusy oświadczył, że dotyczyły one 15 bloków współpracy; "przeanalizowano wszystkie możliwe kierunki: przemysł, budownictwo, przetwórstwo ropy naftowej, budowę maszyn, budownictwo". Podkreślił, że od początku 2016 r. obroty handlowe między naszymi krajami wzrosły o ok. 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku i takie tempo należałoby utrzymać w kolejnych latach.

bEDxsgKB

- W tym roku nasze obroty handlowe przekroczą 2,5 mld dol., a w ciągu dwóch lat postawiliśmy sobie cel przekroczenia 4 mld dolarów - mówił białoruski wicepremier.

Wśród najważniejszych dziedzin współpracy Rusy wymienił rozwój infrastruktury i budowę korytarzy transportowych. - Musimy być gotowi na wielkie projekty, takie jak Nowy Jedwabny Szlak - zaznaczył. Dodał, że odtąd obrady komisji będą się odbywać nie raz, lecz dwa razy w roku.

Obaj wicepremierzy mówili o tym, że niektóre kwestie sporne udało się rozwiązać już w trakcie poniedziałkowych rozmów. - Ustaliliśmy też, że powstanie coś w rodzaju gorącej linii, hotline, która pozwoli nam reagować na bieżąco na jakiekolwiek nieprawidłowości - poinformował Morawiecki.

Wicepremier mówił też o rządowych instrumentach wsparcia eksportu. - Ze strony polskiej zbudowaliśmy specjalne fundusze w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytowych. Są to instrumenty handlu międzynarodowego, które do tej pory nie były dostępne dla eksporterów, w tym na Białoruś, w takiej wysokości - 30 mld złotych. Białoruś jest już na trzecim miejscu wśród wszystkich krajów, które wspieramy przez instrumenty trade finance - instrumenty handlu zagranicznego - oświadczył.

bEDxsgKC

Wcześniej, w trakcie rozmów z Morawieckim, premier Białorusi ocenił, że oba kraje robią "duży krok w rozwoju wzajemnych relacji". Oświadczył, że Mińsk byłby zainteresowany sprzedażą do Unii Europejskiej energii elektrycznej pochodzącej z budowanej na Białorusi elektrowni atomowej w Ostrowcu. - Polska mogłaby ją kupować dla siebie lub przesyłać dalej, do krajów UE - powiedział.

Kabiakou poprosił polskiego wicepremiera o pomoc w zorganizowaniu jeszcze w tym roku "pełnowymiarowej rundy negocjacji z UE w sprawie warunków wstąpienia Białorusi do Światowej Organizacji Handlu (WTO)". Zaznaczył, że Białoruś nie chce wstępować do tej organizacji "za wszelką cenę", ale "obecnie jest dogodny moment i zainteresowana jest tym nie tylko sama Białoruś, ale także szereg państw członkowskich WTO".

bEDxsgKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
TakijedenViki...
5 lata temu
Vivat Biała Ruś! Vivat Słowianie! SŁAWA!
fg
5 lata temu
Prezydent Łukaszenka dokładnie wie co robi, to u Niego w Mińsku był szczyt Niemiecko-Francusko-Rosyjsko-Ukraiński, a Polska gdzie= w czarnej życi, to ON będąc chłopem z kołchozu skutecznie prowadzi swój kraj niemający dostępu do morza i praktycznie surowców naturalnych, lawirując między mocarstwem Rosją ,KGB,FSB a Unią Europejską, która od 25 lat kopie go po d ---pie .......Polskim butem, przodował m.in. Radosław Sikorski. Na Białorusi jest porządek, ładne drogi, pola uprawiane a nie odłogi jak w Polsce, chroni rodzime zakłady produkcyjne,ludzie mają pracę i smaczne jedzenie takie jak w Polsce 26 lat temu, co przyznają nawet Polacy jeżdżący na Białoruś. To tylko kilka informacji dla tych chcących coś wiedzieć, dla inteligentów inaczej niewskazane.
bankierr
5 lata temu
Brawo premier Morawiecki - "tak się to powinno robić", kierując resortem gospodarki POLSKI.
bEDxsgKX
Jerry
5 lata temu
Rozwój współpracy gospodarczej z Białorusią to dobra decyzja, szczególnie w zakresie dostaw energii do Polski. Nie wiedziałem tylko,że nasz historyk nie zna rosyjskiego, a taki światowiec.
AK
5 lata temu
Kupimy prąd z Białorusi i natychmiast związki górnicze ogłoszą strajk
...
Następna strona