Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIEC: wskaźnik dobrobytu rośnie i nabiera tempa

0
Podziel się:

Kondycja ekonomiczna Polaków następuje szybciej niż w końcówce ubiegłego roku.

BIEC: wskaźnik dobrobytu rośnie i nabiera tempa
(mediaphotos/iStockphoto)
bEUOJOad

Wskaźnik Dobrobytu - obliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) - wzrósł o blisko 0,5 pkt w lutym br., podało Biuro. Zatrudnienie też urosło.

_ Od jesieni ubiegłego roku ekonomiczna kondycja przeciętnego Kowalskiego poprawia się, zaś w ostatnich dwóch miesiącach poprawa ta następuje nieco szybciej niż w końcówce ubiegłego roku. Główna przyczyna to wzrost wynagrodzeń, które w ciągu ostatniego roku zwiększyły się o 3,6 proc. Ponadto, deflacja sprawiła, że realny wzrost wynagrodzeń był bliski 4,6 proc. w skali roku. Zwiększyło to siłę nabywczą gospodarstw domowych i ich poczucie ekonomicznego bezpieczeństwa _ - czytamy w raporcie.

Jak wskazują też eksperci BIEC, nieco wolniej rośnie zatrudnienie. W styczniu zwiększyło się ono o 1,2 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

bEUOJOaf

Nie mniej jednak zarówno wzrost płac, umiarkowany wzrost zatrudnienia oraz spadek cen sprawiają, że konsumenci znacząco przyczyniają się do podtrzymywania wzrostu polskiej gospodarki.

Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej z Raiffeisen Polbanku Polsce mimo deflacji nie grozi presja na obniżanie wynagrodzeń, a oprócz spadku bezrobocia statystyki powinny zacząć pokazywać wyraźny wzrost zatrudnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Najlepsza od siedmiu lat prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej W ciągu tego roku aktywność gospodarcza w Unii, w strefie euro i w Polsce zacznie się wyraźnie podnosić. Są jednak zagrożenia.
Amerykanie lokomotywą światowej gospodarki. Skuteczną? Perspektywa dla krajów strefy euro jest znacznie mniej optymistyczna. Co z Polską?
bEUOJOaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)