Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bitcoin we Włoszech. Giełdy nie muszą stosować się do ważnych regulacji

0
Podziel się:

Włochy są pierwszym krajem na świecie, w którym oficjalnie giełdy nie muszą stosować się do regulacji dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Bitcoin we Włoszech. Giełdy nie muszą stosować się do ważnych regulacji
(Antana / Flickr (CC BY-SA 2.0))
bELmgHjF

Banca d'™Italia opublikował niedawno trzy dyrektywy odnoszące się do cyfrowych walut. Pierwsza z nich to ostrzeżenie, druga to ogłoszenie będące skrótem wcześniejszych publikacji Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz FATF zajmującego się przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Centralny Bank Włoch zgodził się z zaleceniami EBA mówiącymi, że instytucje finansowe powinny unikać kupowania albo inwestowania w cyfrowe waluty do czasu kiedy ich struktura prawna nie zostanie unormowana. Nie oznacza to, że Bank zakazuje regulowanym instytucjom handlu w cyfrowych walutach, ale zaleca wstrzymanie się do czasu ogłoszenia formalnych regulacji.

Największe zainteresowanie wzbudza jednak ostatni dokument przygotowany przez włoską jednostkę wywiadu finansowego (FIU), która jednoznacznie stwierdziła, że biznesy związane z cyfrowymi walutami, włączając w to przechowywanie ich oraz wymiana na pieniądz fiducjarny (czyli taki, który nie posiada oparcia w dobrach materialnych), nie są zobowiązane do stosowania się do regulacji AML/KYC, czyli tych dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, oraz _ poznaj swojego klienta _.

bELmgHjH

Włochy są pierwszym krajem na świecie, w którym oficjalnie giełdy nie muszą stosować się do takich regulacji. W Stanach Zjednoczonych sytuacja ma się zupełnie odmiennie, ponieważ giełdy muszą być tam zarejestrowane w FinCENie jako świadczące usługi pieniężne. W międzyczasie regulatorzy stanu Nowy Jork opublikowali szkic propozycji BitLicense. Nowy Jork jest pierwszym stanem który tworzy regulacje dedykowane cyfrowym walutom.

Dzięki takim regulacjom będą mogły powstawać nowe biznesy. Roger Ver, inwestor który umożliwił powstanie takich startupów jak BitPay, Ripple, Blockchain.info, Kraken i wielu innych, oraz członek Bitcoin Foundation, przewiduje, że to właśnie rok 2015 będzie rokiem integracji cyfrowych walut z tradycyjnym systemem finansowym. Twierdzi również, że w 2015 roku w startupy Bitcoinowe zostanie skierowanych więcej funduszy venture capital, niż we wszystkich poprzednich latach łącznie.

Czytaj więcej w Money.pl

bELmgHki
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)