Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Biurokracja w Watykanie. Problemy finansowe zmuszają papieża do zmian

0
Podziel się:

Intencją papieża jest redukcja ogromnej biurokratycznej machiny, która powstała w ostatnich dekadach, a obecnie jest nie do utrzymania z finansowego punktu widzenia.

Biurokracja w Watykanie. Problemy finansowe zmuszają papieża do zmian
(AP/Fotolink/East News)
bEUwtbuJ

Powstanie dwóch wielkich kongregacji, które wchłoną wszystkie papieskie rady przewiduje projekt reformy Kurii Rzymskiej - informują watykaniści we włoskich mediach. Papież Franciszek ma dziś dyskutować o tym z szefami watykańskich urzędów.

Narada papieża z prefektami watykańskich kongregacji i przewodniczącymi papieskich rad zapowiada się według watykanistów raczej burzliwie, bo - jak podał dziennik _ Il Messaggero _ - nie wszyscy obecni szefowie najważniejszych instytucji Stolicy Apostolskiej aprobują przygotowywane od roku zmiany, które już im przedstawiono. Są one rezultatem prac Rady Kardynałów, pomagającej papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i zarządzaniu Kościołem.

Według nieoficjalnych informacji, podawanych przez watykanistów we włoskich mediach, wszystko wskazuje na to, że powstaną dwie duże kongregacje. Portal dziennika _ La Stampa _ Vatican Insider podał, że jedna z nich będzie zajmować się wszystkimi kwestiami związanymi ze świeckimi, a więc powstanie wokół Papieskiej Rady ds. Świeckich kierowanej przez kardynała Stanisława Ryłkę. Druga będzie koordynować sprawy społeczne i działalność dobroczynną.

bEUwtbuL

Inna hipoteza mówi o utworzeniu Kongregacji Sprawiedliwości i Pokoju oraz drugiej - Propaganda Fide (Ewangelizacji Narodów). Również według tego scenariusza w ich skład wcielonych zostanie 12 obecnie działających papieskich rad.

Intencją papieża, przypomina się, jest redukcja ogromnej biurokratycznej machiny, która powstała w ostatnich dekadach, a obecnie jest nie do utrzymania z finansowego punktu widzenia. Inne cele to racjonalizacja pracy i uproszczenie całej struktury Kurii Rzymskiej.

Bardzo prawdopodobne według watykanistów jest też połączenie Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, którą kieruje kardynał Zenon Grocholewski, z Papieską Radą Kultury. Nową kongregacją o poszerzonych kompetencjach miałby pokierować obecny przewodniczący tej rady kardynał Gianfranco Ravasi. Przypomina się, że kard. Grocholewski skończył w październiku 75 lat, a więc osiągnął wiek emerytalny.

Niedawno zaś papież Franciszek w wydanym dokumencie postanowił, że kardynałowie - szefowie urzędów Kurii Rzymskiej z chwilą ukończenia 75 lat są zobowiązani do złożenia dymisji. Wcześniej, w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II _ Pastor bonus _, mowa była o tym, że są oni do tego _ zachęcani _.

bEUwtbuR

Wśród wielu niewiadomych jest też ważna kwestia przyszłości przewodniczących przewidzianych do likwidacji papieskich rad, ich sekretarzy i podsekretarzy. Również ta sprawa ma być tematem poniedziałkowej narady papieża ze zwierzchnikami kongregacji i rad.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUwtbvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)