Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bogdanka zwiększy zyski skokowo o nawet 400 mln zł. Wzrost cen węgla zlikwiduje rezerwy

22
Podziel się:

Cena węgla energetycznego wzrosła w pół roku o 20 dol. Lubelski Węgiel Bogdanka może dzięki temu dokonać zabiegu księgowego i zlikwidować ujemny odpis. Da to dodatkowe 300-400 mln zł zysku netto.

Ceny węgla w dwa lata prawie się podwoiły. To pozwala Bogdance zlikwidować gigantyczne ujemne odpisy
Ceny węgla w dwa lata prawie się podwoiły. To pozwala Bogdance zlikwidować gigantyczne ujemne odpisy (Bogdanka S.A.)

Cena węgla energetycznego wzrosła w pół roku o 20 dol. Lubelski Węgiel Bogdanka może dzięki temu dokonać zabiegu księgowego i zlikwidować ujemny odpis. Da to dodatkowe 300-400 mln zł zysku netto.

Cena węgla energetycznego zbliża się już do 100 dol. za tonę (węgiel z portów Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) podczas gdy jeszcze pół roku temu była 20 dol. niższa. Podobne poziomy notowano ostatnio aż pięć lat temu.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka postanowiła w związku z tym zlikwidować odpisy z tytułu utraty wartości aktywów, które utworzono w marcu 2016 r., a wpisano w straty za 2015 r. Będzie to miało w bieżącym roku dodatni wpływ na wynik operacyjny (EBIT) na poziomie ok. 500-530 mln zł oraz wpływ na wynik netto w wysokości ok. 400-430 mln zł - podała spółka.

Zobacz także: Zobacz również: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Łącznie w księgach rachunkowych spółki na koniec 2015 roku dokonano odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości w łącznej wysokości brutto 624,8 mln zł. Właśnie z powodu spadków cen węgla, który wtedy zszedł poniżej 50 dol. za tonę.

"Zarząd spółki stwierdził, iż w chwili obecnej takie przesłanki dłużej nie występują, a utworzony uprzednio odpis aktualizujący powinien ulec zmniejszeniu lub zostać całkowicie odwrócony" - napisano w komunikacie.

We wtorek jeszcze przed publikacją tych informacji kurs Bogdanki na giełdzie rósł dynamicznie o ponad 5 proc. Swoje dodał też premier Morawiecki, który stwierdził w expose, że węgiel to podstawa naszej energetyki, co daje duże szanse, że rząd nie będzie starał się na siłę przechodzić na droższą energię odnawialną.

Notowania akcji Bogdanki w ostatnim tygodniu

Jak podaje spółka, o ustaniu tych przesłanek w ocenie zarządu świadczy m.in. obserwowany na rynku wzrost cen węgla kamiennego, zmniejszenie podaży węgla ze strony krajowych producentów oraz przyjęty do realizacji przez spółkę scenariusz elastycznego rozwoju zakładający produkcję węgla na poziomie ok. 9,2 mln ton.

"Wstępne wyniki dokonanego szacowania nowej wartości odzyskiwalnej analizowanych aktywów wskazują na konieczność odwrócenia całej kwoty dokonanego uprzednio odpisu po skorygowaniu o wartość amortyzacji jaka byłaby naliczona pomiędzy dniem na jaki utworzono odpis aktualizujący, a dniem w którym dokonane zostanie jego odwrócenie" - wyjaśniła spółka.

"Wartość ta nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA, natomiast wg wstępnych szacunków przewiduje się jej dodatni wpływ na wynik EBIT na poziomie ok. 500-530 mln zł oraz wpływ na wynik netto w wysokości ok. 400-430 mln zł" - podano w komunikacie.

Bogdanka podkreśliła, że powyższe operacje mają charakter księgowy i nie wpływają na płynność finansową spółki. Spółka zastrzegła też, że prezentowany powyżej przedział ma charakter szacunkowy i może ulec zmianie po badaniu przeprowadzonym przez biegłego rewidenta.

LW Bogdanka na koniec 2016 r. miała 15,9 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,4% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
ja
6 lat temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Ostatnio opisany w niej system pozwolił zarobić prawie 30 procent.
hehe
6 lat temu
a ja dzisiaj słyszałam jak stary dziadek narzekał,że węgiel strasznie drogi ,że wszystko podrożało itd , aż na koniec dodał, że to Tuska wina!
Niki
6 lat temu
A to złodzieje, można powiedzieć że okradają społeczeństwo podnosząc cenę węgla. Należy sprowadzić węgiel tańszy, może być i od ruskich
spoko
6 lat temu
100 $ za tonę to raptem 360 zł a w handlu w Polsce cena dochodzi do 1000 zł. Różnica to dopłata dla górników przez resztę społeczeństwa - to cena obietnic rządowych dla górników.
Zębiec
6 lat temu
A kij z takim węglem jak się nie chce palić PORAŻKA .
...
Następna strona