Notowania

Bogdanka zwiększy zyski skokowo o nawet 400 mln zł. Wzrost cen węgla zlikwiduje rezerwy

Cena węgla energetycznego wzrosła w pół roku o 20 dol. Lubelski Węgiel Bogdanka może dzięki temu dokonać zabiegu księgowego i zlikwidować ujemny odpis. Da to dodatkowe 300-400 mln zł zysku netto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bogdanka S.A.)
Ceny węgla w dwa lata prawie się podwoiły. To pozwala Bogdance zlikwidować gigantyczne ujemne odpisy

Cena węgla energetycznego wzrosła w pół roku o 20 dol. Lubelski Węgiel Bogdanka może dzięki temu dokonać zabiegu księgowego i zlikwidować ujemny odpis. Da to dodatkowe 300-400 mln zł zysku netto.

Cena węgla energetycznego zbliża się już do 100 dol. za tonę (węgiel z portów Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) podczas gdy jeszcze pół roku temu była 20 dol. niższa. Podobne poziomy notowano ostatnio aż pięć lat temu.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka postanowiła w związku z tym zlikwidować odpisy z tytułu utraty wartości aktywów, które utworzono w marcu 2016 r., a wpisano w straty za 2015 r. Będzie to miało w bieżącym roku dodatni wpływ na wynik operacyjny (EBIT) na poziomie ok. 500-530 mln zł oraz wpływ na wynik netto w wysokości ok. 400-430 mln zł - podała spółka.

Zobacz również: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Łącznie w księgach rachunkowych spółki na koniec 2015 roku dokonano odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości w łącznej wysokości brutto 624,8 mln zł. Właśnie z powodu spadków cen węgla, który wtedy zszedł poniżej 50 dol. za tonę.

"Zarząd spółki stwierdził, iż w chwili obecnej takie przesłanki dłużej nie występują, a utworzony uprzednio odpis aktualizujący powinien ulec zmniejszeniu lub zostać całkowicie odwrócony" - napisano w komunikacie.

We wtorek jeszcze przed publikacją tych informacji kurs Bogdanki na giełdzie rósł dynamicznie o ponad 5 proc. Swoje dodał też premier Morawiecki, który stwierdził w expose, że węgiel to podstawa naszej energetyki, co daje duże szanse, że rząd nie będzie starał się na siłę przechodzić na droższą energię odnawialną.

Notowania akcji Bogdanki w ostatnim tygodniu

Jak podaje spółka, o ustaniu tych przesłanek w ocenie zarządu świadczy m.in. obserwowany na rynku wzrost cen węgla kamiennego, zmniejszenie podaży węgla ze strony krajowych producentów oraz przyjęty do realizacji przez spółkę scenariusz elastycznego rozwoju zakładający produkcję węgla na poziomie ok. 9,2 mln ton.

"Wstępne wyniki dokonanego szacowania nowej wartości odzyskiwalnej analizowanych aktywów wskazują na konieczność odwrócenia całej kwoty dokonanego uprzednio odpisu po skorygowaniu o wartość amortyzacji jaka byłaby naliczona pomiędzy dniem na jaki utworzono odpis aktualizujący, a dniem w którym dokonane zostanie jego odwrócenie" - wyjaśniła spółka.

"Wartość ta nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA, natomiast wg wstępnych szacunków przewiduje się jej dodatni wpływ na wynik EBIT na poziomie ok. 500-530 mln zł oraz wpływ na wynik netto w wysokości ok. 400-430 mln zł" - podano w komunikacie.

Bogdanka podkreśliła, że powyższe operacje mają charakter księgowy i nie wpływają na płynność finansową spółki. Spółka zastrzegła też, że prezentowany powyżej przedział ma charakter szacunkowy i może ulec zmianie po badaniu przeprowadzonym przez biegłego rewidenta.

LW Bogdanka na koniec 2016 r. miała 15,9 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25,4% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Tagi: górnictwo, lwb, ceny węgla, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2017

GrażkaBogdanka to najlepsza kopalnia lubelska-nikt nigdy nie dał Bogdance nic za darmo i nikt z podatników do niej nie dokładał!!! SZACUN :)

13-12-2017

GluptakGdzie kupie węgiel po 100 dolarów za tonę? Poproszę o ten adres

13-12-2017

jaja100 dolarów za tonę :) to dlaczego ja płacę 300 dolarów za tonę ??????

Rozwiń komentarze (22)