Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bogdanka zakończyła dwa nowe odwierty na złożu Ostrów. Zapewnią miejsca pracy na ponad 60 lat

1
Podziel się:

Lubelski Węgiel Bogdanka zakończył prace wiertnicze związane z realizacją dwóch otworów badawczych, w ramach realizacji koncesji rozpoznawczej na złoże Ostrów, poinformowała spółka. Bogdanka planuje wystąpienie w pierwszym kwartale 2017 roku do ministra środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji wydobywczej.

Bogdanka zakończyła dwa nowe odwierty na złożu Ostrów. Zapewnią miejsca pracy na ponad 60 lat
(Bogdanka S.A.)

- Chcemy przedłużyć żywotność kopalni co najmniej do 2080 roku, zapewniając tym samym miejsca pracy i stabilność zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników, a także wsparcie Bogdanki dla rozwoju społeczności lokalnych i całej Lubelszczyzny w perspektywie kilkudziesięciu lat. Podwojenie zasobów surowca będzie też miało niezwykle istotny wpływ na budowę wartości spółki dla akcjonariuszy - powiedział prezes Krzysztof Szlaga, cytowany w komunikacie.

Na podstawie przeprowadzonego wiercenia badawczego, Bogdanka planuje stworzenie dodatku do dokumentacji geologicznej i opracowanie projektu zagospodarowania złoża Ostrów, podano także.

"Prace realizowane były w ramach koncesji rozpoznawczej udzielonej spółce w czerwcu 2014 roku. Łącznie w ramach ww. koncesji wykonano trzy odwierty" - czytamy w komunikacie.

Pozyskanie nowych zasobów operatywnych to jeden ze strategicznych celów LW Bogdanka. Dzięki uzyskaniu dostępu do zasobów złoża Ostrów, zasoby operatywne spółki mogą wzrosnąć o ok. 200-350 mln ton (w zależności od warunków koncesji wydobywczej), wobec ok. 230 mln ton obecnie. Oznacza to możliwość przedłużenia żywotności kopalni z ok. 2042 roku (przy obecnym poziomie wydobycia) do nawet 2080 roku, podano także.

"Spółka posiada również koncesję rozpoznawczą na złoże Orzechów oraz kontynuuje starania o koncesję wydobywczą na złoże K-6, K-7. Wszystkie wyżej wymienione złoża leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Bogdanki i są jej naturalnym zapleczem. Eksploatacja złóż Ostrów i K-6, K-7 może być rozpoczęta w oparciu o obecną infrastrukturę i bez kapitałochłonnej budowy nowych szybów. To z kolei gwarantuje utrzymanie wysokiej efektywności kopalni, w której obecnie wydajność dołowa ponad dwukrotnie przewyższa krajową średnią w górnictwie węgla kamiennego" - podsumowano w komunikacie.

LW Bogdanka miała na koniec 2015 r. 14,4 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 22,5 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
dfzjhzfgj
7 lat temu
super