Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Bogdanka chce zdobyć jedną czwartą rynku. Na widoku nowe złoża

5
Podziel się:

Lubelski Węgiel Bogdanka kończy przygotowania do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą na złoże Ostrów. Spółka chce zdobyć jedną czwartą polskiego rynku. Przez najbliższe osiem lat wydobycie wyniesie około 9,2 mln ton rocznie, ale trzeba będzie wydać na inwestycje 4 mld zł.

Bogdanka chce zdobyć jedną czwartą rynku. Na widoku nowe złoża
(Bogdanka S.A.)

Lubelski Węgiel Bogdanka kończy przygotowania do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą na złoże Ostrów. Spółka chce zdobyć jedną czwartą polskiego rynku. Przez najbliższe osiem lat wydobycie wyniesie około 9,2 mln ton rocznie, ale trzeba będzie wydać na inwestycje 4 mld zł.

Bogdanka chce wzmocnić swoją pozycję rynkową i osiągnąć co najmniej 25-procentowy udziału w rynku węgla dostarczanego do elektrowni i elektrociepłowni. Ma też umacniać swoją sytuację finansową dzięki dalszemu obniżeniu jednostkowego kosztu wydobycia o 10 proc. do 2025 roku w stosunku do roku 2015. Takie cele osiągnąć może m.in. dzięki uruchomieniu nowych złóż węgla.

- Intensywnie pracujemy i kończymy przygotowywać się do złożenia wniosku o koncesję na złoże Ostrów. To nam pozwoli zwiększyć zasoby do 450 mln ton łącznie ze złożem Puchaczów - powiedział prezes Krzysztof Szlaga podczas konferencji prasowej.

Dzięki pozyskaniu nowego złoża spółka chce przedłużyć żywotność kopalni o 50 lat. Szacowane nakłady na ten cel po 2025 r. to 1,2-1,3 mld zł, przy głównych wydatkach w okolicach 2030 r. Zasoby operatywne złoża Ostrów szacowane są na 186 mln ton.

Prezes podkreślił też, że Bogdanka nie rezygnuje ze starań o złoża K-6 i K-7. - Jesteśmy w sześciu różnych procesach w kwestii K-6 i K-7. Poza tym, z tego co wiem, to nikt nie złożył wniosku o koncesję na wydobycie na tym obszarze. Jesteśmy przygotowani również do tego, by złożyć wniosek o koncesję również na innych obszarach, także K-6 i K-7 - podsumował Szlaga.

9,2 mln ton węgla rocznie

Bogdanka w strategii rozwoju do 2025 r. zakłada, że zrealizuje średnią produkcję ok. 9,2 mln ton węgla rocznie i łączne nakłady inwestycyjne w wysokości 4 mld zł, w ramach scenariusza elastycznego rozwoju. Łączny wzrost EBITDA ma sięgnąć 44 proc.

W ramach prac nad strategią określone zostały dwa scenariusze rozwoju: pierwszy w którym średnia produkcja w latach 2017-2025 wyniesie około 8,5 mln ton przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 3,7 mld zł oraz scenariusz "elastycznego rozwoju", ze średnią roczną wielkością produkcji w latach 2017-2025 na poziomie około 9,2 mln ton i nakładami inwestycyjnymi w okresie 2016-2025 na poziomie 4 mld zł.

"Mając na uwadze aktualną i przewidywaną sytuację rynkową, spółka w swojej strategii zamierza realizować scenariusz elastycznego rozwoju" - czytamy w komunikacie Bogdanki.

LW Bogdanka zamierza też dążyć do osiągnięcia do 2025 r. wskaźnika rentowności kapitału (ROE) na poziomie 10,9 proc., wskaźnika rentowności aktywów (ROA) na poziomie 8,5 proc. oraz zwiększenia wartości EBITDA o 44 proc. w porównaniu do skorygowanej o odpis aktualizacyjny, wartości osiągniętej w 2015 r.

Kluczowe obszary działalności to współpraca i realizacja synergii w ramach obszaru wydobywczo-wytwórczego Kozienice-Bogdanka-Połaniec oraz podwojenie zasobów operatywnych w oparciu o złoże Ostrów i przedłużenie żywotności kopalni do około 50 lat.

Spółka chce też wykonać studium wykonalności budowy instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej w ramach Grupy ENEA.

W perspektywie 2030 roku kluczowa dla spółki ma być budowa infrastruktury w Obszarze Górniczym Ludwin (złoże Ostrów), na którą wstępnie szacowane nakłady po 2025 roku wynosić będą około 1,2-1,3 mld zł w ujęciu realnym. Projekt ten ma zapewnić wydobycie dla kompleksu szybowego w polu Bogdanka po 2030 roku.

Połowa zysku na dywidendę

Lubelski Węgiel Bogdanka zakłada rekomendowanie wypłaty do 50 proc. jednostkowego zysku netto w formie dywidendy w strategii do 2025 r..

"LW Bogdanka S.A. w perspektywie średnio i długoterminowej chce pozostać spółką dywidendową" - czytamy w komunikacie.

Wysokość każdorazowo rekomendowanej przez zarząd dywidendy będzie uzależniona od aktualnej sytuacji rynkowej, generowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, planowanych procesów inwestycyjnych oraz prognozowanego poziomu zadłużenia spółki.

LW Bogdanka na koniec 2015 r. miała 14,4 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 22,5 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Od października 2015 r. należy do grupy kapitałowej Enei. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
mirek
7 lat temu
Dobrze że powstał program 500+ to i moje dzieci coś od rządu dostaną a nie tylko przywileje dla elit. Wszystkim urzedasom państwowym zabrał bym nagrody i 13-nastki to by wiecej kasy było dla tych którzy będą na nasze głodowe emerytury pracować
Cris
7 lat temu
a ile podatku od kopalin odprowadzili ? wegiel przecież nie jest ich tylko nasz i przyszłych pokoleń....
Kazek
7 lat temu
Obniżać koszty wydobycia przez ograniczanie wynagrodzeń i zatrudnienia.Wszystko robią spółki zewnętrzne gdzie ludzie zarabiają grosze a zapieprzaja jak wolny...Bogdanka ogłasza przetargi a spółki zchodza z cenami kosztem ludzi....bezrobocie na wschodzie Polski robi swoje.
ja
7 lat temu
węgiel z Bo. nie nadaje sie do pieców przydomowych-jest taki ,że smoła leje sie litrami!.Tylko do pieców przemysłowych.
dawid
7 lat temu
przykre ze trzeba zainwestowac 4 mld zl zeby moc sprzedac ten towar za polowe ceny cena tony w kopalni to okolo 200 zl wiec sami policzcie