Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

BOŚ Bank wychodzi na prostą. Najwyższy zysk od trzech lat, a akcje ostro w górę

5
Podziel się:

Bank Ochrony Środowiska w tym roku może się pochwalić solidnymi zyskami. Po rezerwach i wielkiej stracie pod koniec ub.r. teraz dwa kwartały były na wyraźnym plusie. Drugi kwartał okazał się najlepszy od trzech lat.

BOŚ Bank zlikwidował większość placówek, ale ten rok zalicza do bardzo udanych
BOŚ Bank zlikwidował większość placówek, ale ten rok zalicza do bardzo udanych (Wikimedia/Fermina CC SA-3.0)

Bank Ochrony Środowiska w tym roku może się pochwalić solidnymi zyskami. Po rezerwach i wielkiej stracie pod koniec ub.r., teraz dwa kwartały były na wyraźnym plusie. A ostatni okazał się najlepszy od trzech lat.

BOŚ Bank miał 23,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale 2017 r. wobec 1,17 mln zł zysku rok wcześniej. Poprzedni tak dobry był drugi kwartał 2014 roku, ale generalnie w historii banku tylko trzy razy udało się wygenerować wyższe zyski.

Te dane natychmiast poprawiły notowania drugiego najniżej wycenianego po Getin Noblebanku na rynku. Akcje BOŚ rosły w pierwszej godzinie sesji w czwartek o prawie 10 proc. Po kwadransie sesji entuzjazm jednak opadł i o 10:00 wzrost był już "tylko" 6-procentowy.

Notowania akcji BOŚ Banku w czwartek

To drugi kwartał z rzędu z dobrymi zyskami. A jeszcze pod koniec ub.r. bank odnotował gigantyczną stratę, wynikającą z rezerw. Przeszacowano wtedy w dół kredyty na farmy wiatrowe. Te stanowiły na koniec czerwca ponad 15 proc. portfela kredytowego BOŚ Banku i ich wartość wynosiła 2,1 mld zł.

W kredytach "wiatrowych" o wartości aż 509 mln zł brutto rozpoznano przesłankę utraty wartości. Spośród nich na koniec czerwca pokryto rezerwami prawie 90 mln zł. W całym portfelu kredytowym, pokryto odpisami - czyli wpisano już w straty - łącznie 33,5 proc. "złych kredytów", w tym 41,8 proc. bez farm wiatrowych.

Udział kredytów z utratą wartości wyniósł 10,9 proc. na koniec czerwca i nieznacznie spadł od początku roku - o 0,1 pkt. proc.

Zobacz także: Zobacz również: Kredyty dalej będą drożały

Marża odsetkowa mocno w górę

Podobnie jak w przypadku innych banków, zyski BOŚ poprawiają się dzięki lepszym marżom odsetkowym. Zysk z tytułu odsetek w drugim kwartale wyniósł 97 mln zł wobec 68 mln zł rok wcześniej.

Wzrost był przede wszystkim efektem ograniczenia kosztów odsetkowych o 65,9 mln zł, tj. o 31,5 proc. Bank podaje, że to efekt "optymalizacji struktury finansowania". Zwiększył się udział depozytów detalicznych z niższymi odsetkami.

Poprawa wyniku odsetkowego przełożyła się na wzrost marży odsetkowej, która w pierwszym półroczu 2017 r. zwiększyła się do 1,9 proc. z poziomu 1,5 proc. rok temu i 1,3 proc. dwa lata temu 2015 r.

Wybrane wyniki finansowe BOŚ Banku (mln zł, skons.)
mln zł 2 kw. 2017 2 kw. 2016 zmiana % 1 p. 2017 1 p. 2016 zmiana %
wynik z odsetek 97,2 67,7 43,6 196,3 138,4 41,9
wynik z prowizji 25,7 28,8 -10,7 55,6 55,4 0,4
zysk netto 23,4 1,2 1900,1 43,4 -11,7 469,1
Źródło: raport półroczny

Wartość odpisów na złe kredyty zmniejszyła się do 39 mln zł w pierwszym półroczu, wobec 58 mln zł rok wcześniej.

Bank przeprowadził sprzedaż portfeli wierzytelności na łączną kwotę 150 mln zł - szacowany wpływ na wynik brutto banku wyniósł 2,8 mln zł. Dodatkowo transakcje miały pozytywny jednorazowy wpływ na poziom odpisów powodując rozwiązanie 4,5 mln odpisów.

Wyższa była w pierwszych sześciu miesiącach roku składka na BFG o 15,3 mln zł, co miało wpływ na wzrost ogólnych kosztów administracyjnych grupy BOŚ o 8,8 mln zł, tj. o 4,6 proc. rdr.

Zwolnienia pracowników

Bank jest jednym z dwóch na rynku, które nie muszą płacić podatku bankowego, dzięki prowadzonej restrukturyzacji - drugim jest Getin Noble. Utrzymanie poprawy zyskowności może ten stan zakończyć.

Działania naprawcze przyniosły w pierwszym półroczu obniżenie kosztów kosztów świadczeń pracowniczych o 6,8 proc. rok do roku, m.in. dzięki zmniejszeniu stanu zatrudnienia w banku o 11,6 proc. w skali roku.

Liczba placówek spadła do 65, z 85 na początku roku. Wiązało się to jednak z odpływem części klientów. Ich liczba zmalała o 1,2 proc. i na koniec czerwca wynosiła 254 tys. Według banku, tylko 4 proc. klientów zamykanych placówek zrezygnowało ze współpracy z bankiem.

Bank ma zamiar natomiast otwierać punkty obsługi w nadleśnictwach. Jeszcze w tym roku ma być uruchomionych dziesięć, a do końca przyszłego roku łącznie 30 takich placówek.

W rezultacie wzrostu dochodów a także dzięki działaniom w zakresie optymalizacji kosztów Grupa BOŚ poprawiła relację kosztów do dochodów (wskaźnik C/I) osiągając poziom 66,3 proc., wobec 74,6 proc. w 2016 r. i 88,3 proc. w 2015 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
pu
6 lat temu
kazdy bank w polsce ma sie nijak do bankow w uk ale bos to jest tragiczne dbanie o klienta
powes
6 lat temu
O getin to ja akurat jestem zupelnie spokojna. To czołowy polski gracz, który już nie raz w opałach sobie poradził
xyz
6 lat temu
A ja sobie chwalę bank - dobre oprocentowanie.
ja
6 lat temu
najgorszy bank jaki istniał-nie szanuja dobrych pracowników i powinni upaść!!!!!!!!!!!!!!!!!
hehe
6 lat temu
Dziadostwo a nie bank, obsługa klienta to porażajaca ściana na każdym kroku, właśnie pozamykałam tam konta