Notowania

Branża informatyczna na zakręcie. Może zaliczyć drugi rok spadków z rzędu

W ubiegłym roku nawet najwięksi gracze polskiej branży IT mieli wyniki gorsze niż rok wcześniej. Choć nie ma jeszcze pełnych danych, to prawdopodobne jest, że rok 2017 rok był drugim z rzędu, w którym rynek się skurczył.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
Analitycy szacują, że w 2017 roku rynek IT skurczył się o kilka procent.

O problemach branży pisze "Puls Biznesu". Co ciekawe, polskie firmy informatyczne borykają się z nimi mimo rosnącego znaczenia cyfryzacji w gospodarce. Według danych "Computerworld" w 2016 roku rynek skurczył się o 5 procent - do niecałych 60 mld zł.

Ostatecznych danych za 2017 rok jeszcze nie ma. Jednak - jak mówi "PB" prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Borys Stokalski, analitycy szacują, że w 2017 roku rynek skurczył się o kilka procent.

Zobacz też: Średnia pensja wyniosła 13 tys. zł. Górnicy zdeklasowali informatyków

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Z jednej strony postępy w modernizacji administracji sa rozczarowujące. Z drugiej coraz częściej instytucje rządowe, zamiast zlecić pracę firmom informatycznym, realizują projekty na własną rękę.

Uzależnienie od administracji publicznej jest zdaniem Stokalskiego pierwotnym źródłem problemów branży IT. Oprócz tego, na niekorzyść zadziałało też zniesienie roamingu. - Zderzenie wyjątkowo niskich cen usług operatorów w Polsce z niekorzystnymi taryfami hurtowymi uszczupliło zysk EBITDA naszych firm o kilkaset milionów złotych - powiedział Stokalski.

Tagi: branża it, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2018

HardJak sądzicie , dlaczego? Skutek dobrej zmiany, wszystko siada tylko nie mówi się o tym.

20-03-2018

MarcinTylko i wyłącznie dlatego, że słabe polskie firmy "IT" nie otrzymują już olbrzymich pieniędzy z administracji państwowej, a same nie potrafią … Czytaj całość

20-03-2018

grupadelegatPomagamy, doradzamy , wspieramy - Biuro doradztwa prawno - windykacyjnego DELEGAT z Bydgoszczy zaprasza do współpracy.

Rozwiń komentarze (6)