Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brexit. Mnożą się pomysły na reformowanie UE

4
Podziel się:

- Po referendum w sprawie Brexitu Unia Europejska potrzebuje nowego projektu - powiedział w sobotę minister gospodarki Francji Emmanuel Macron, nazywając go mapą drogową. Jego zdaniem obywatele UE powinni ją przyjąć w ogólnounijnym referendum.

Brexit. Mnożą się pomysły na reformowanie UE
(Parlament Europejski)

"Powinniśmy zbudować ten nowy projekt z europejskimi narodami, a następnie poddać tę mapę drogową, ten nowy projekt, pod referendum" - oświadczył Macron. Tym samym poszedł dalej niż prezydent Francji Francois Hollande, który po Brexicie oczekuje nowych inicjatyw nadających impulsu europejskiej integracji, ale nie wspominał o przeprowadzeniu w tym celu referendum.

Zdaniem Macrona, wyborcy powinni być zaangażowani w nowy europejski projekt poprzez serię debat, które nazwał "demokratycznymi konwencjami". "Musi się to odbywać we właściwych ramach" - podkreślił minister. "Pomysł nie polega na tym, by mieć 27 oddzielnych referendów. Nigdy nie mieliśmy odwagi zorganizowania prawdziwe europejskiego referendum" - powiedział Macron.

W 2005 roku projekt unijnej konstytucji został odrzucony w referendum przez Francuzów, potem negatywnie w swoim referendum ocenili go też Holendrzy.

Macron należy do najpopularniejszych ministrów obecnego socjalistycznego rządu Francji, ale nie jest już członkiem tracącej w sondażach Partii Socjalistycznej. W maju powołał do życia swoją własną partię "En Marche" ("W Ruchu") co nasiliło spekulacje, że będzie chciał startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Na razie temu zaprzecza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Budźet Państw...
6 lat temu
Guest36
nhj
6 lat temu
zgnila holandia powinna wyjsc z uni
gosc
6 lat temu
karty do glosowania byly wypisywane olowkiem.
Info z miejsc...
6 lat temu
Mieszkam w Wielkiej Brytanii i wszyscy się cieszą z wyników referendum !! Media, kłamią i wyłapują do wywiadów jakiś lewaków. Polakom nic nie grozi bo jesteśmy obywatelami kraju członkowskiego UE, a to przywilej dożywotni. Wyniki i tak były sfałszowane. Właściwa proporcja to conajmniej 70% za wyjściem z UE. Lewactwo fałszuje wyniki wyborów tak samo jak się stało w Austrii podczas wyborów Prezydenckich.