Notowania

kraj
08.06.2017 07:13

Budowa Nord Stream 2. Wiceszef MSZ: ten projekt umacnia zależność Europy od gazu rosyjskiego

Z zaniepokojeniem dostrzegamy, że KE nie chce wykonywać w pełni swoich obowiązków traktatowych, nie chce doprowadzić do pełnej implementacji prawa unijnego - przyznał Konrad Szymański.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe/nord-stream.com)

Polska i Dania oczekują od UE bardziej stanowczej postawy wobec Nord Stream2; oba kraje łączy też troska co do zachowania Komisji Europejskiej, która nie chce doprowadzić do pełnej implementacji prawa unijnego w tej sprawie - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Szymański nawiązał jednocześnie do polsko-duńsko-norweskiego projektu gazociągu Baltic Pipe, wskazując, że dzięki "bardzo aktywnej polityce" polskiego rządu sytuacja na rynku gazu w Polsce i Europie Środkowej się "radykalnie zmienia". Wprowadzana za sprawą działań Polski presja konkurencyjna przyniesie - jego zdaniem - "z całą pewnością poprawę pozycji negocjacyjnej wszystkich graczy w regionie".

Wiceszef MSZ ds. europejskich przyznał, że Polska nie ma "zbyt daleko idących oczekiwań" w stosunku do UE, jeśli chodzi o wsparcie projektu Baltic Pipe. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno Polska, jak i Dania oczekuje od Unii "zdecydowanie bardziej stanowczej" postawy w odniesieniu do projektów, które "całkowicie nie wpisują się w działania, plany i deklaracje UE".

"Takim projektem jest Nord Stream, który umacnia zależność Europy od gazu rosyjskiego; jest to projekt, który oczekuje przywilejów prawnych ze strony UE w postaci wyłączeń spod reżimu prawnego prawa unijnego. Z zaniepokojeniem dostrzegamy, że KE nie chce wykonywać w pełni swoich obowiązków traktatowych, nie chce doprowadzić do pełnej implementacji prawa unijnego, i to z całą pewnością jest troską nie tylko Polski, ale i Danii" - mówił Szymański.

Zwrócił zarazem uwagę, że Baltic Pipe oferuje "możliwości dywersyfikacji w tej części rynku europejskiego, w której dywersyfikacji brakuje - tak (w odniesieniu do) dostaw, jak i źródeł". Spodziewam się więc - dodał wiceminister - "że projekt będzie postrzegany w Europie jako projekt europejski, jako projekt, który daje całej UE wyraźną wartość dodaną".

Tagi: kraj, dyplomacja, organizacje, pap, dania, msz, ue, krótka2, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2017

JanPrawo unijne jest dla małych krajów. Nie dla Niemiec czy Francji. Jeżeli prawo UE jest przeciw ich interesom tym gorzej dla prawa.

08-06-2017

wiesławNormalka, jak to w państwie wyznaniowym, a Konstytucja poszła się gonić

08-06-2017

KubaEuropejska Solidarność w praktyce

Rozwiń komentarze (3)