Notowania

nieruchomości
20.03.2018 14:06

Budownictwo w Polsce. Kwieciński: celem jest 220 tysięcy mieszkań w tym roku

Celem na bieżący rok jest oddanie w Polsce ok. 220 tys. mieszkań wobec 178 tys. w 2017 r., poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które pokazały, że w okresie styczeń-luty br. oddano 29 576 mieszkań (+10% r/r).

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Jerzy Kwieciński ma nadzieję na mocny wzrost w budowlance

Celem na bieżący rok jest oddanie w Polsce ok. 220 tys. mieszkań wobec 178 tys. w 2017 r. - poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W ten sposób minister skomentował najnowsze, bardzo obiecujące dane GUS.

- To solidny wynik i podstawa do dalszych wzrostów, bo zapracowały na niego dwie dominujące grupy inwestorów: deweloperzy i inwestorzy indywidualni - powiedział Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Jak dodał, dane dotyczące wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w styczniu i lutym wzrosty odpowiednio 11,5 i 20,3 proc. rok do roku i przyniosą efekty w postaci oddanych mieszkań w dłuższej, kilkunastomiesięcznej lub kilkuletniej perspektywie.

- Poprzedni rok był rekordowy jeśli chodzi o liczbę oddanych mieszkań. Osiągnięty wynik - 178 tys. - nas nie satysfakcjonuje. Naszym celem jest ok. 220 tys. Temu mają służyć zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, który 15 marca skierowaliśmy do uzgodnień i konsultacji - zadeklarował Kwieciński.

W poniedziałek GUS podał, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lutym o 31,4 proc., a produkcja sprzedana przemysłu o 7,4 proc.

- Spodziewaliśmy się bardzo dobrego wyniku i tak też postrzegamy najnowsze dane GUS o produkcji budowlano-montażowej. Na ponad 31-proc. wzrost w lutym wskazywał już zakres styczniowego przyspieszenia - 34,7 proc. - na które zapracowały wszystkie rodzaje przedsiębiorstw budowlanych. Dobrego wyniku pozwalała spodziewać się też stosunkowo niska baza w lutym ubiegłego roku - skomentował Kwieciński.

Zobacz też: Sprytni Polacy omijają zakaz handlu w niedziele. Jarosław Gowin: "może trzeba wprowadzić korekty"

- Kolejnym argumentem, który dotyczy zarówno danych za luty, ale pozwala też patrzeć z optymizmem w przyszłość, są rozkręcone inwestycje unijne. Mamy już prawie 33 tys. takich inwestycji, podczas gdy rok temu było ich około 13 tys. Warto zwrócić uwagę na to, że duży wzrost produkcja budowlano-montażowa osiągnęła nieco na przekór pogodzie. Luty w 2018 r. był zimniejszy niż w 2017 r. - ocenił Kwieciński.

Ministra cieszą też dane o produkcji przemysłowej. - Przemysł odpowiada za około jedną czwartą PKB. Wzrost produkcji w tym sektorze w lutym o 7,4 proc. to kolejny dowód, że tegoroczna prognoza wzrostu PKB na poziomie 3,8% jest jak najbardziej bezpieczna - skomentował szef MIiR.

Tagi: nieruchomości, budownictwo, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2018

wojkowaMieszkanie+ dla biednych. a jakie ulgi dla młodych pracujących , którzy nie chcą łaski. Jakieś ulgi w PIT, VAT- nie jałmużna tylko ulgi!!!!

20-03-2018

vitos220 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych . Za Gierka budowano prawie 300 tys. mieszkań , nie licząć budownictwa jednorodzinnego. W połowie lat … Czytaj całość

20-03-2018

ZORROA KTO NIBY TE MIESZKANIA WYBUDUJE ??????? CHWALI SIĘ TAK JAKBY PIS MIAŁ JE WYBUDOWAĆ !!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (5)