Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
29.06.2015 06:24

Budownictwo w Polsce. Sektor odżywa po latach kryzysu

Wynagrodzenia w branży wzrosły o 5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Po kilku latach kryzysu branża budowlana łapie drugi oddech i wychodzi z zapaści - takie wnioski płyną z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

I jak podaje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w budowlance w I kwartale wyniosło prawie 3,9 tys. zł. Jest to o ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem w tym samym czasie.

Co ważne, wzrost wynagrodzeń odnotowano we wszystkich województwach. Najwyższy zanotowano w województwie pomorskim, gdzie płace w budowlance rosły o 12,6 proc., a najniższy w województwie lubelskim - o 2,1 proc.

Najlepiej opłacani są budowlańcy w województwie mazowieckim. Tam pracujący na budowie mógł otrzymać o 28,6 proc. więcej niż średnio w kraju. W kolejnych pod względem wysokości wynagrodzeń województwach: dolnośląskim, podlaskim i wielkopolskim płace były wyższe niż przeciętnie w kraju odpowiednio o: 7,7 proc., 1,8 proc. i 1,5 proc. W pozostałych województwach wynagrodzenia były niższe od średniej krajowej, w tym najmniejsze w lubuskim (o 21,0 proc.).

W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w budownictwie do średniej krajowej poprawiła się w 8 województwach.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowlanka bije rekordy. Najlepiej od 7 lat Od stycznia do maja tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 34 tysięcy mieszkań. Poprzedni rekord padł w 2008 roku.
Na Śląskim zrobią dach. Trzy lata po Euro 2012 Konstrukcja dachu, centymetr po centymetrze, przez kilkanaście dni będzie wciągana specjalnym systemem podnośników na wysokość 28 metrów.
Polskie mieszkania biedy. Małe, bez łazienek i wody Według danych Eurostatu na Polaka przypada 26,3 metra kwadratowego mieszkania. Często są to lokale bez podstawowych wygód.
Tagi: budownictwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz