Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna liczy, że Duda podejmie wyzwanie. "Powinien skierować budżet do Trybunału"

37
Podziel się:

- Jeśli prezydent Duda ma na stole budżet, przegłosowany w sposób wadliwy, to najlepiej jeśliby go przesłał do Trybunału Konstytucyjnego. To spowoduje prawną, rzetelną, odpowiedź odnośnie wadliwości, bezprawności lub też, że został przyjęty zgodnie z prawem - powiedział Schetyna.

Schetyna liczy, że Duda podejmie wyzwanie. "Powinien skierować budżet do Trybunału"
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Budżet na 2017 r. został przegłosowany w wadliwy sposób. Najlepiej będzie, jeśli prezydent Andrzej Duda skieruje budżet do TK - powiedział w piątek lider PO Grzegorz Schetyna. - Liczę, że prezydent podejmie to wyzwanie - dodał.

- Jeśli prezydent Duda ma na stole dzisiaj budżet, przegłosowany w sposób wadliwy, to najlepiej jeśliby go przesłał do Trybunału Konstytucyjnego. To spowoduje prawną, rzetelną, odpowiedź odnośnie wadliwości, bezprawności lub też, że został przyjęty zgodnie z prawem - powiedział Schetyna dziennikarzom po piątkowym posiedzeniu klubu PO.

- Państwo funkcjonujące z wadliwie przyjętym budżetem, wokół którego są niejasności, jest państwem słabym - dodał.

Schetyna był też zapytany o wypowiedzi m.in. ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka dotyczące karania posłów którzy protestowali w Sejmie. Błaszczak powiedział w czwartek m.in., że uważa, iż wobec posłów okupujących salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać zastosowane regulaminowe kary finansowe, a zgodnie z Kodeksem karnym mogą zostać skazani nawet na 10 lat więzienia.

- Niektóre wypowiedzi także, a może przede wszystkim ministra spraw wewnętrznych, przypominają wypowiedzi oficerów Milicji Obywatelskiej z lat 80. Ja słyszałem te głosy i ten ton w latach, gdy strajki były nielegalne - powiedział lider PO.

Pytany o ewentualne odwołanie - również w związku z protestem - z funkcji wicemarszałka Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), Schetyna powiedział: To absurdalne jest. To jest tworzenie takiej atmosfery represyjności, czy decyzji wykorzystania większości wobec tych, którzy protestowali. To jest kompromitujące, to jest wstyd".

W czwartek - ustawa budżetowa wpłynęła do Kancelarii Prezydenta, po tym, jak w środę zatwierdzili ja senatorowie (w posiedzeniu nie uczestniczyło 32 senatorów z PO). - Decyzji prezydenta jeszcze nie ma - poinformował w czwartek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Również w czwartek głos w sprawie budżetu na 2017 rok zabrała premier Beata Szydło. - Budżet jest legalny i każdy, kto twierdzi inaczej, sieje zamęt, sieje niepokój i godzi w interesy polskiego państwa, dlatego że podważanie legalności budżetu, który został przyjęty zgodnie ze wszystkimi procedurami - nie zostały tu złamane, ani naruszone żadne prawa - powiedziała premier w "Gościu Wiadomości".

Pytana o to, czy nie należałoby skierować ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego - odpowiedziała: powtórzę jeszcze raz - dla mnie nie ma żadnych wątpliwości, że ten budżet został ze wszystkimi regułami przyjęty.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
JUSTYNA
6 lat temu
OBŁUDA PRZEGRANA..... ATAKUJE PIS.
AMBER GENERAL
6 lat temu
TYPOWY CWANIACZEK Z DOLNEGO SLASKA!!!! DZIALA I ZYJE Z KOMBINATORSWA -PRZEKRETOW.!!!POLSKIE SPOLECZENSTWO OGLADALO WASZA DZIALALNOSC PRZEZ 8 LAT!!!!TO JUZ HISTORIA I CZAS TO ROZLICZYC!!! A NIE OKUPOWAC MOWNICE.....GRZESIU MOWNICA TO NIE LODKA- I TAK POJDZIECIE NA DNO!!!
jedno spojrze...
6 lat temu
Prawdziwe wyzwanie to Szpara Pomaski.
PAS
6 lat temu
Panie Przewodniczący cała formacja najpierw własnym działaniem stworzyła a później włączyła deKODery no i teraz jest już PO. Totalna negacja to nie program. Co jest celem takich działań ? Kabaret, który odstawiasz jakiś czas nawet mnie bawił a teraz jest żałosny
anka760
6 lat temu
Jako Polak i wyborca radzę i proszę Prezydenta i Rząd o postawienie Schetyny przed sądem i skazanie. Proszę wrócic do akcji "widelec" i tak przez 8 lat afer,przekrętów,złodziejstwa i zdrady. Powinien zdechnać za kratami
...
Następna strona