Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

We wtorek senackie komisje rozpoczynają prace nad budżetem na 2017

8
Podziel się:
We wtorek senackie komisje rozpoczynają prace nad budżetem na 2017
(PAP/Radek Pietruszka)

Budżet 2017, którego uchwalenie wzbudza tyle kontrowersji, będzie przedmiotem prac w Senacie. Jak wynika z harmonogramu prac, 3 i 4 stycznia zajmie się nim komisja finansów i budżetu w Senacie.

Opozycja twierdzi, że głosowanie nad ustawą budżetową było nielegalne i domagała się dodatkowego posiedzenia 20 grudnia. Przeciwne temu był PiS i marszałek Sejmu. Wbrew sprzeciwom opozycji, prace nad budżetem będą dalej prowadzone. Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się w tej sprawie.

Jak uchwala się budżet? Przypominamy

Ustawa budżetowa - wbrew niektórym głosom posłów opozycji - nie ma szczególnego trybu głosowania. Jednak w przeciwieństwie do wielu ustaw, które rządy potrafią przepchnąć jako projekty poselskie, ma określony harmonogram prac i musi zostać przedłożona przez rząd.

Sam projekt ustawy przygotował jeszcze pierwszy minister finansów rządu PiS - Paweł Szałamacha. Pod koniec września tego roku Szałamacha odszedł z rządu, ale projekt Rada Ministrów zaakceptowała - ustalając, że deficyt budżetowy państwa nie przekroczy 59,35 mld zł. I trafił on 30 września do prac sejmowych.

Pierwsze czytanie ustawy odbyło się w październiku. W Komisji Finansów Publicznych i innych komisjach sejmowych trwały prace nad poszczególnymi elementami budżetu. KFP przyjęła spójny projekt i przedstawiła w grudniu sprawozdanie, którym znów zajął się Sejm.

Na 16 grudnia zaplanowano trzecie czytanie projektu i uchwalenie ustawy budżetowej. Skończyło się to wielką awanturą. Nie wiemy, czym zakończą się zarzuty PO i Nowoczesnej o złamaniu procedury (głównie chodzi o to, czy było kworum, czy wszyscy posłowie wiedzieli o przeniesieniu głosowania i czy mogli swobodnie przejść do Sali Kolumnowej).

Po aprobacie lub poprawkach Senatu, który budżetem 2017 zajmie się 4 stycznia 2017, ustawą znów zajmie się - 17 stycznia 2017 r. - sejmowa komisja finansów. Na następnym posiedzeniu, zaplanowanym obecnie na 25-27 stycznia, posłowie będą głosowali nowy kształt ustawy budżetowej.

Najpóźniej 31 stycznia 2017 r. budżet powinien zostać przedłożony prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ten będzie miał na to siedem dni.

Czytaj więcej TUTAJ

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Agata
6 lat temu
397masakra, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ipIqHg, kocham takie promocje
Mariola
6 lat temu
32odbijajac od tematu, warto czasem pochodzić po necie, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!
.doradca.,.
6 lat temu
Biorąc pod uwagę większość parlamentarną PiS-u należy wziąć pod uwagę ,że każda uchwała będzie uchwalona bez względu na to, gdzie się odbędzie więc nie wiem o co te awantury na sali sejmowej ze strony opozycji. A skoro opozycja świadomie i uporczywie uniemożliwia pracę w sali sejmowej to siłą rzeczy należało przenieść się do innego pomieszczenia . I tyle. Ponadto opozycja za nieregulaminowe zachowywanie się na sali sejmowej powinna ponieść konsekwencje.
kika
6 lat temu
Wszem wiadomo że jest nielegalnie uchwalony!!!!
lukas
6 lat temu
gwizdek wszystko podpisze.