Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Budżet na 2017 rok będzie napięty"

10
Podziel się:

Główny ekonomista banku Millennium, Grzegorz Maliszewski uważa, że przyszłoroczny budżet będzie napięty, biorąc pod uwagę optymistyczne założenia makroekonomiczne.

"Budżet na 2017 rok będzie napięty"
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)

Gospodarka ma urosnąć na 3,6 procent, a ceny o 1,3 procent - wynika z ustawy budżetowej na 2017 r., którą w piątek zajmą się posłowie. Deficyt, czyli przewaga wydatków nad dochodami państwa, według planów ma nie przekroczyć 59,3 mld zł. Ma być niższy niż 3 procent PKB.

Główny ekonomista banku Millennium, Grzegorz Maliszewski uważa, że przyszłoroczny budżet będzie napięty, biorąc pod uwagę optymistyczne, zdaniem eksperta, założenia makroekonomiczne. Struktura planu finansów, według ekonomisty, może jednak być korzystny dla państwa z powodu rosnącej konsumpcji Polaków.

Według Grzegorza Maliszewskiego budżetowi nie pomagają wydatki socjalne zapowiedziane przez obecną administrację. Na jego korzyść może zadziałać wpłata zysku z Narodowego Banku Polskiego, która jednak nie jest przesądzona. Sejmowa komisja finansów publicznych zaaprobowała kilkanaście z ponad setki poprawek zgłoszonych przez posłów. Przyjęto zmiany partii rządzącej, a odrzucono poprawki opozycji.

Projekt budżetu zakłada, że w przyszłym roku dochody państwa mają wynieść ponad 325 miliardów 426 milionów złotych. Wydatki sięgną 384 miliardów 771 milionów złotych. Wynagrodzenia mają wzrosnąć o 5 procent, zatrudnienie o 0,7 procent, a spożycie prywatne o 5,5 procent.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
stach
7 lat temu
Zaczyna się tzw .gospodarka rabunkowa , kasy zaczyna brakować szybciej niż można się było spodziewać .
Belmondo
7 lat temu
sPiSkowcy wychodzą z założenia"po nas choćby potop''.Zepsują wszystko co mogą i będą się cieszyć,że ktoś ma po nich to naprawić.To są tacy ludzie.Do rozwalenia prawicy doszło tylko dzięki nim.Już teraz nie bracia,ale jeden z nich ma swoją wizję.Lech się przekonał i ich odrzucił,ale Jarek do dzisiaj nie może przeżyć ,że taki opozycjonista wielki jak on nie został internowany.Tak to jest jak się śpi do południa. niestety zaspał.
Nemo
7 lat temu
Niedługo dobiorą się ?? do naszych rezerw w nbp / ok. 420 mld,zł w przeliczeniu na złotówki / i zaczną - w celu ratowania budżetu - sprzedawać waluty .
Baca
7 lat temu
Żeby nasprzez cały rok banki skutecznie nie okradały to by sie na 2017r budżet niezamknął.WARTO BYĆ ZŁODZIEJEM NO NIE.
JD
7 lat temu
Za zadłużenie państwa przez polityków, naród nie powinien ponosić odpowiedzialności. NBP nie może i nie powinien podejmować żadnych działań. Za głupotę polityczną i gospodarczą powinni ponieść rządzący podejmujący istotne decyzje, które doprowadziły do obecnej sytuacji.