Notowania

cba
05.01.2016 16:33

Budżet CBA rośnie po raz pierwszy od wielu lat. Będzie o 50 mln zł większy niż w 2015 r.

Według projektu ustawy budżetowej na 2016 r. budżet CBA ma wynieść 156,4 mln zł. Biuro i w 2014 r., i w 2015 r. dysponowała budżetem wynoszącym ponad 100 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROL SEREWIS)

Budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego rośnie po raz pierwszy od wielu lat. - Pozwoli to na rozwój Biura, a nie jedynie trwanie, jak w poprzednich latach - ocenił p.o. szefa CBA Ernest Bejda.

Według projektu ustawy budżetowej na 2016 r. budżet CBA ma wynieść 156,4 mln zł. Biuro i w 2014 r., i w 2015 r. dysponowała budżetem wynoszącym ponad 100 mln zł.

- Mówiłem posłom, że ten wzrost, to jest poważne traktowanie takiej służby, jaką jest CBA - powiedział Bejda we wtorek, wychodząc z posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych, która opiniuje budżety służb na 2016 r. - Zaniedbywanie spraw budżetu było widać przynajmniej od ostatnich pięciu lat - dodał.

Zaznaczył, że nie chodzi tylko o wzrost wynagrodzeń. - Budżety w poprzednich latach pozwalały tylko na przetrwanie Biura, i to nawet bez możliwości wymiany zużytego sprzętu, czy bez jakichkolwiek możliwości zasilenia kadrowego Biura - powiedział p.o. szefa CBA. - Był kanibalizm funduszu operacyjnego, który był przerzucany na inne koszty - dodał.

W ocenie Bejdy to były lata, w których Biuro mogło jedynie trwać, a nie rozwijać się.

- W tej chwili chcemy się rozwinąć, tak jak planowano rozwój Biura jeszcze w 2006 r. To nie jest kwestia ogromnego rozrostu, bo to nadal ma być jednostka stosunkowo nieliczna, ale jednak elitarna w tym dobrym znaczeniu; dobrze wyposażona, ale też dobrze wynagradzana - zapowiedział. - I ten budżet, który dostaliśmy w tym roku - skorygowany po zmianie rządu po wyborach - pozwala na realizację tego rodzaju przedsięwzięć - zapewnił.

Pytany czy część budżetu pójdzie na nową siedzibę Biura przyznał, że problem nowej siedziby jest, ale zakup jej na rynku to nie jest jedyne rozwiązanie. - Jest możliwość przejęcia w trwały zarząd jakiegoś budynku należącego do Skarbu Państwa. Tych możliwości nie było, myślę, że teraz one się otwierają, a budżet można przeznaczyć na zakupy majątkowe - realne zakupy sprzętu, który - krótko mówiąc - zużył się - podkreślił.

- Choćby większość samochodów pochodzi z lat 2005-07. Mamy 2016 r., to pokazuje stan Biura - zauważył. Przypomniał też, że mnożnik wynagrodzeń przy powstawaniu CBA wynosił 3,9, a teraz ten wskaźnik to 3,5. - To też wskazuje sposób traktowania tej jednostki przez poprzednio rządzących - dodał.

Komisja we wtorek jeszcze budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześniej oceniała budżety Agencji Wywiadu i służb wojskowych - Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Na zakończenie wtorkowego posiedzenia ma wydać opinię w tej sprawie.

Według projektu ustawy budżetowej na 2016 r. budżet ABW to 564,1 mln zł, w tym 27,5 mln na wydatki majątkowe. Służba Wywiadu Wojskowego ma otrzymać 181,2 mln zł, Służba Kontrwywiadu Wojskowego 233,7 mln zł, a Agencja Wywiadu 189,4 mln zł.

Tagi: cba, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz