Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Polscy europosłowie przeciwni osobnemu budżetowi eurolandu

43
Podziel się:

Polscy europosłowie podkreślali, że osobny budżet eurolandu oznaczałby usankcjonowanie podziału Europy i doprowadziłby do zmniejszenia finansowego wsparcia z budżetu całej Unii.

Polscy europosłowie przeciwni osobnemu budżetowi eurolandu
(Fot. Parlament Europejski)

Polscy europosłowie przeciwni tworzeniu osobnego budżetu dla strefy euro. Komisja Europejska ma pod koniec tego miesiąca przedstawić pomysły w tej sprawie. Według deputowanych, z którymi rozmawiało Polskiego Radio, realizacja tych planów byłaby niebezpieczna dla krajów bez wspólnej waluty.

Polscy europosłowie podkreślali, że osobny budżet eurolandu oznaczałby usankcjonowanie podziału Europy i doprowadziłby do zmniejszenia finansowego wsparcia z budżetu całej Unii.

- Nie sądzę, żeby 19 krajów, które mają walutę euro, chciało płacić podobne składki do ogólnego budżetu Unii Europejskiej, a on już w tej chwili wynosi zaledwie 1 procent unijnego PKB - powiedział Polskiemu Radiu europoseł Zbigniew Kuźmiuk z PiS-u.

W podobnym tonie wypowiadał się europoseł Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej.

- Nie ma ekonomicznego uzasadnienia, żeby budować jeszcze jeden instrument finansowy, nie ma politycznego klimatu, żeby płacić więcej do budżetu unijnego. I z całą pewnością, jeżeli powstanie ostatecznie budżet strefy euro, to będzie mniej pieniędzy dla państw, które do strefy euro nie należą - dodał.

Pomysł utworzenia osobnego budżetu strefy euro nie jest nowy. Kilka lat temu mówiła o tym poprzednia jeszcze Komisja Europejska. Wtedy te plany zostały storpedowane, ale później co jakiś czas powracały i za każdym razem były oprotestowywane przez kraje spoza eurolandu, w tym Polskę.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Wojciech
7 lat temu
Było przejść wcześniej na euro, jak to zrobiła większość mniejszych nawet krajów ale nie, katolicki kraj by nie był katolickim, gdyby nie kombinował i nie chciał wyrolować obywateli ,i innych
Wald
7 lat temu
Bardzo dobrze. Niech Eurokraci powąchają że każdy kij ma dwa końce a "małe państwa mają niepotarzalną okazje siedzieć cicho" to mogą sobie .....
Jan
7 lat temu
To chyba jedyna sprawa w ktorej PO i PIS mowia jednym glosem?
mmmm
7 lat temu
Ale kasę z unii to chętnie wezmą
2xG
7 lat temu
w wypadku podziału na strefę EUR i inne waluty, kraje UE nie należące do eurostrefy powinny wpłacać te same kwoty składek ale ... we własnej walucie; taki żart ale na serio zaczynamy bardzo namacalnie widzieć komu zależy na wprowadzeniu EURO we wszystkich krajach EU, czyli patrz - kto na tym odniesie korzyści; w UE nie ma ani liberalizmu ani tym bardziej demokracji
...
Następna strona