Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Zjawisko korupcji na niebezpiecznym poziomie

0
Podziel się:

W Bułgarii miesięcznie dochodzi do prawie 160 tys. transakcji o
charakterze korupcyjnym, a skala zjawiska przekracza możliwości policji.

Bułgaria: Zjawisko korupcji na niebezpiecznym poziomie
(AP/Fotolink/East News)
bEUdesHp

W 2014 r. w Bułgarii miesięcznie dochodziło do prawie 160 tys. transakcji o charakterze korupcyjnym, a skala zjawiska przekracza możliwości przeciwdziałania wymiaru sprawiedliwości - alarmuje w corocznym raporcie Ośrodek Badania Demokracji.

W dokumencie czytamy, że w 2014 roku skala korupcji osiągnęła kolejny szczyt i jest najwyższa od 15 lat. Ośrodek badający to zjawisko od początku okresu transformacji zwraca uwagę, że w większości przypadków inicjatywa łapówkarska pochodziła od przedstawicieli administracji krajowej. Do wręczania korzyści majątkowych byli zmuszani zarówno obywatele jak i podmioty gospodarcze.

_ - Swoisty szczyt osiągnęła również polityczna korupcja. Możemy mówić o opanowaniu państwa przez powiązane grupy interesów, które opanowały największe projekty infrastrukturalne, prokuraturę, zarząd banku centralnego, wywiad finansowy _ - stwierdził szef pozarządowej organizacji Ognian Szentow na prezentacji raportu.

bEUdesHr

_ Sprawa South Stream pokazała jak interesy państw trzecich (Rosji) dyktowały swoje warunki bułgarskiemu parlamentowi i rządowi kosztem narodowych i europejskich interesów _ - czytamy w raporcie. Podkreślono także, że to właśnie sektor energetyczny jest narażony w najwyższym stopniu na korupcję polityczną.

Fakt, że większość obywateli odrzuca zjawisko wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych, lecz niezależnie od tego uczestniczy w takich transakcjach, wskazuje, że chodzi tu o problem systemowy. Korupcja staje się dodatkową ceną za administracyjne usługi. Zarówno pojedynczy obywatele, jak i biznes nie wierzą, że sprawę można załatwić bez łapówki, oraz że można liczyć na sprawiedliwe traktowanie w sądzie, stwierdza się w raporcie.

Od 50 do 70 proc. petentów zgadza się na transakcje korupcyjne po tym jak przedstawiciel administracji zażąda od nich pieniędzy lub prezentów - ostrzegają autorzy dokumentu. Sprawia to, że skala zjawiska przewyższa możliwości przeciwdziałania wymiaru sprawiedliwości, który również jest przesiąknięty korupcją. W 2014 r. jako najbardziej skorumpowani byli postrzegani przedstawiciele władzy sądowniczej, politycy oraz przedstawiciele władzy wykonawczej o dużych uprawnieniach.

Poziom korupcji w Bułgarii jest bardzo wysoki nawet na tle pozostałych krajów Europy Południowo-Wschodniej, które nie są członkami unijnymi i daleko odbiega od przeciętnego dla UE, stwierdza się w raporcie.

bEUdesHx

W tegorocznej klasyfikacji Transparency International Bułgaria z indeksem 43 znalazła się na 69 miejscu wśród 175 państw. O pięć miejsc wyprzedza ją Macedonia.

Czytaj więcej w Money.pl
Instytucje Unii są narażone na korupcję Przyczyną są słabe egzekwowanie przepisów, a także brak obowiązkowego rejestru lobbystów - wynika z raportu Transparency International.
Te raporty opóźnią wejście do Schengen? Kraje mają sporo do zrobienia, by wdrożyć u siebie zasady rządów prawa, zapewnić niezawisłość sądów i skutecznie walczyć z korupcją oraz zorganizowaną przestępczością - oceniła Komisja Europejska.
Szef bułgarskiego kontrwywiadu zniknął Bułgarskie MSW rozpoczęło poszukiwania już w sobotę, po oficjalnym potwierdzeniu, że były szef potężnej agencji kontrwywiadowczej zniknął dzień wcześniej.
bEUdesHS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)