Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były premier Jose Socrates pozostanie w areszcie

0
Podziel się:

Zatrzymanie Socratesa to kolejna w tym roku spektakularna akcja wymiaru sprawiedliwości wymierzona w klasę polityczną.

Były premier Jose Socrates pozostanie w areszcie
(Antonio Cruz/agenciabrasil.gov.br)
bESpTCaJ

Politykowi zarzuca się fałszerstwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy i korupcję. Obrońca byłego premiera Portugalii Joao Araujo uznał, że decyzja sądu o przedłużeniu aresztu dla jego klienta jest niesprawiedliwa.

Socrates, który szefem rządu był w latach 2005-2011, został zatrzymany przez policję na lotnisku w Lizbonie w piątek wieczorem, gdy wracał z Paryża. Tego samego dnia aresztowano też trzy inne osoby: przyjaciela Socratesa i byłego dyrektora grupy budowlanej Lena, Carlosa Santosa Silvę, a także adwokata polityka i kierowcę.

Jak powiedziała przedstawicielka sądu Teresa Santos, tylko jeden z czterech zatrzymanych w ramach _ Operacji Markiz _, adwokat Goncalo Ferreira, zostanie wypuszczony na wolność z zakazem opuszczania kraju.

bESpTCaL

Aresztowanie Socratesa jest od piątku głównym tematem w portugalskich mediach. Komentatorzy uważają, że wymiar sprawiedliwości posiada mocne dowody przeciwko dawnemu liderowi socjalistów, jako że podjął decyzję o pozostawieniu go w areszcie.

_ - Żaden sędzia nie wydaje nakazu zatrzymania byłego premiera i pozwala, aby spędził on trzy noce w więzieniu, a następnie orzeka areszt prewencyjny bez mocnych dowodów na to, że popełnił on przestępstwo _ - ocenili dziennikarze telewizji RTP.

Komentatorzy odnotowali, że proces sądowy Socratesa może przynieść wyjaśnienie kilku skandali o podłożu korupcyjnym, w których przewijało się w minionych latach nazwisko byłego premiera, a także ujawnić nowe afery, z którymi mógł mieć związek polityk.

_ Podstawowym pytaniem jakie pojawia się na tym etapie śledztwa, jest to, skąd pochodziła tajemnicza kwota 20 mln euro, która miała krążyć między kontami Socratesa, jego matki, a Carlosem Silvą. Być może ma ona właśnie związek z korupcyjnymi aferami, z którymi kojarzono nazwisko dawnego lidera socjalistów _ - zaznaczyli komentatorzy RTP.

bESpTCaR

Przypomnieli, że kluczową rolę w ochranianiu Socratesa przed procesami korupcyjnymi jako premiera odegrał ówczesny prokurator generalny Fernando Pinto Monteiro. Nakazał on zniszczenie nagrań rozmów telefonicznych oskarżonych z Socratesem.

Dziennik _ Diario de Noticias _ odnotowuje, że na celowniku wymiaru sprawiedliwości i mediów znalazł się również sam Monteiro, który kilka dni przed aresztowaniem Socratesa prywatnie spotkał się z byłym premierem.

_ Potwierdzam, że razem zjedliśmy obiad w minionym tygodniu. Spotkanie było zupełnie przypadkowe i niewinne. Rozmawialiśmy o podróżach i książkach. Jose Socrates o nic mnie nie wypytywał _ - powiedział były prokurator generalny.

Zatrzymanie Socratesa to kolejna w tym roku spektakularna akcja wymiaru sprawiedliwości wymierzona w klasę polityczną. W połowie września br. była minister oświaty w rządzie Socratesa Maria de Lurdes Rodrigues oraz jej zastępca Joao Batista zostali skazani na kary 3,5 roku więzienia w zawieszeniu oraz po 30 tys. euro grzywny za nadużywanie władzy. Z kolei dwa tygodnie wcześniej zapadły wyroki w sprawie korupcyjnej _ Ukryta Twarz _, na skutek której 11 przedsiębiorców i polityków zostało skazanych na kary od czterech do 17,5 roku. Jeden ze skazanych, Armando Vara, był bliskim współpracownikiem Socratesa. W lipcu 2010 r. ówczesny prokurator generalny Monteiro nakazał zniszczyć nagrania rozmów telefonicznych pomiędzy Varą a Socratesem.

bESpTCaS

Działania antykorupcyjne dotyczą również polityków i urzędników związanych z aktualnie rządzącymi socjaldemokratami i ludowcami. 13 listopada br. policja aresztowała 11 urzędników najwyższego szczebla za bezprawne wydawanie potencjalnym inwestorom spoza Unii Europejskiej tzw. złotych wiz, handel wpływami i pranie brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych znalazł się m.in. dyrektor krajowy Służby Granicznej, prezes Instytutu Notarialnego oraz szefowa sekretariatu generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z tą sprawą do dymisji podał się minister spraw wewnętrznych Miguel Macedo.

Czytaj więcej w Money.pl
Były premier aresztowany na lotnisku Polityk trafił do aresztu w związku dochodzeniem dotyczącym oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy i korupcji.
Coelho oczyszczony z korupcyjnych zarzutów Parlament w Lizbonie oczyścił premiera z zarzutów pobierania nielegalnych zarobków w okresie, kiedy sprawował on mandat deputowanego.
Kolejni politycy skazani. Gdzie? Dotychczas, mimo licznych afer i zarzutów o korupcję, w przypadku polityków wyroki skazujące zapadały niezwykle rzadko.
Polak ojcem portugalskiej turystyki? W kurortach wybudowanych przez Andre Jordana gościły znane osobistości, m.in. George Michael, Madonna i Luciano Pavarotti.
bESpTCbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)