Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tauron i ING otwierają wypożyczalnię samochodów elektrycznych. Carsharing w Katowicach

3
Podziel się

Tauron wspólnie z ING Bankiem Śląskim uruchamiają pilotażowo w Katowicach system carsharingu pojazdów elektrycznych. Na ulicach miasta pojawi się na razie dwadzieścia samochodów.

Tauron i ING testować będą różne rodzaje pojazdów i ładowarek
Tauron i ING testować będą różne rodzaje pojazdów i ładowarek (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEqLMHcl

23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych będzie działać w ramach uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. - Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24 - podała spółka.

- Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis powinny ułatwić życie w mieście - powiedział Michał Koszałka, prezes Tauron Dystrybucja Serwis.

- Uważamy, że naszym obowiązkiem jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia nas wszystkich - dodała Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

bEqLMHcn
Zobacz także: Zobacz też Nino o biznesie: carsharing wg Macieja Panka - kiedy zacznie zarabiać?

Od 3 grudnia Tauron i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice dziesięć samochodów elektrycznych - pięć BMW i3 i pięć RENAULT ZOE. Chętni na wypróbowanie pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od Taurona, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód.

Tego samego dnia pięć samochodów - e-Golf i pięć Nissanów LEAF drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP 24.

bEqLMHct

Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych.

Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

Celem współpracy ING i Tauron jest osiągnięcie efektu synergii z dotychczasowych doświadczeń zarówno w obszarze budowy infrastruktury, jak i w obszarze budowy nowych modeli biznesowych dla elektromobilności.

To na razie testy

- Projekt w Katowicach to dla Taurona początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa carsharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania - podała spółka.

bEqLMHcu

W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach, wyjaśniono.

Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie Tauron jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa Tauron, specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów. Spółka ta powstała w 2016 roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqLMHcO
energetyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
haszek
3 lata temu
20 to trochę mało jak na tak ogromną metropolię ale od czegoś trzeba zacząć! Szkoda, że samorząd i rząd nie działają tak prężnie jak inicjatywy korporacji. Oby wiecej takich projektów!
jak zwykle
3 lata temu
Śmierdzi wałem na odległość. Dlaczego zostały zakupione tak drogie auta skoro wiadomo że będą zdewastowane po miesiącu. Jest tyle tańszych i z lepszymi parametrami. To tak jak z wymianą piecy w Krakowie - dopłata tak ale piec musi być wieśmana - trochę dziwne co?
Patka
3 lata temu
Dla tych co swojego auta nie mają to dobre rozwiązanie ja w spadku po rodzicach dostałam tivoli to mam już czym jeździć i nie musze komunikacją się tłuc. A oni sobie nowy samochód kupili
bEqLMHcP