Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
01.09.2016 11:44

CBA chce śledztwa wobec marszałka województwa lubelskiego

- Prokuratura Okręgowa w Lublinie zbada zawiadomienie Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące marszałka województwa lubelskiego. Kontrola CBA wykazała, że na skutek jego decyzji sześć grup producenckich uzyskało 22 mln zł nienależnej dotacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROL SEREWIS)

Zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka, skierowane początkowo do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zostało przekazane do tutejszej Prokuratury Okręgowej. "Po zapoznaniu się ze złożoną dokumentacją prokurator podejmie decyzję, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie" - powiedziała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

O skierowaniu zawiadomienia do prokuratury poinformował w czwartek Wydział Komunikacji Społecznej CBA w komunikacie prasowym. "Do zdarzeń będących podstawą tego zawiadomienia doszło w latach 2010-2013 i dotyczą one nieprawidłowości przy uznawaniu pojedynczych podmiotów za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE" - napisano w komunikacie.

Zawiadomienie jest efektem kontroli CBA w lubelskim urzędzie marszałkowskim, która wykazała, że "kilka spółek, wbrew przepisom i mimo jasnych informacji posiadanych przez urzędników o niespełnieniu przez nich minimalnych warunków ustawowych" uznawano za grupę producencką.

"Grupy te były sztucznie wykreowane celem dostosowania się do warunków i przepisów prawa wymaganych, aby otrzymać pieniądze, a nie miały na celu pożądanych koncentracji dostaw i umieszczania na rynku produktów wytwarzanych przez jej członków" - podało CBA w komunikacie.

Złożone w prokuraturze zawiadomienie dotyczy przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez obecnego marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz dyrektora departamentu rolnictwa i środowiska w urzędzie marszałkowskim. Według CBA działali oni na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez grupy producenckie.

Do przestępstwa miało dojść w okresie, gdy Sosnowski pełnił funkcję wicemarszałka województwa lubelskiego. Według CBA Sosnowski czterokrotnie nie dopełnił obowiązków, "wydając decyzje w zakresie uznania grup producenckich, co umożliwiło uzyskanie nienależnego dofinansowania - korzyści majątkowej w wysokości ponad 22 mln przez spółki - grupy działające na rynku żywnościowym". "Marszałek Sosnowski musiał posiadać wiedzę, że podmioty te po uzyskaniu jego decyzji, będą ubiegały się o dodatkowe publiczne pieniądze" - podało CBA.

##Marszałek zaskoczony zarzutami. "Nie mam sobie nic do zarzucenia"

Sosnowski w oświadczeniu przesłanym PAP napisał, że o zawiadomieniu złożonym do prokuratury dowiedział się od dziennikarzy, a kontrola CBA w urzędzie trwa od trzech miesięcy. "Nie mam żadnych informacji o jej zakończeniu, ani też żadnego protokołu pokontrolnego" - napisał marszałek.

"Myślałem, że czasy, kiedy postępowało się w myśl zasady pokaż mi człowieka, a paragraf się znajdzie, dawno minęły. Tymczasem te czasy znowu wróciły, a ja jestem postawiony właśnie w takiej sytuacji. Pokazuje ona tendencję, która, niestety, w najbliższym czasie będzie postępować. Na szczęście nie mam sobie nic do zarzucenia" - dodał Sosnowski.

W połowie czerwca CBA jednocześnie w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce rozpoczęło kontrole wydatkowania środków unijnych. CBA podkreśla, że to pierwsza taka kontrola "systemowa i koordynowana", która obejmuje procedury podejmowania i realizacji decyzji dotyczących wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013.

Kontrole CBA w urzędach marszałkowskich dotyczą m.in. zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywania harmonogramu realizacji projektu, weryfikacji zmian w projekcie, poprawności dokonywania płatności, osiągania wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie, weryfikacji przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym.

Jak zaznacza CBA w komunikacie, działania kontrolne obejmują także "osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność".

Tagi: kraj, prokuratura, śledztwo, administracja, pap, cba, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz