Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

14 celników w rękach CBA. Łapówki na granicy z Ukrainą

88
Podziel się:

CBA ustaliło, że funkcjonariusze celni w zamian za łapówki potwierdzali rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej.

Zatrzymani przez CBA pojedynczy funkcjonariusze celni mogli dokonać o nawet 200 odpraw za łapówki.
Zatrzymani przez CBA pojedynczy funkcjonariusze celni mogli dokonać o nawet 200 odpraw za łapówki. (STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali 14 obecnych i byłych funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego - poinformował Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA.

Działający na terenie województwa podkarpackiego przedsiębiorcy wystawiali dokumenty zwrotu VAT dla podróżnych (Tax Free), w których poświadczali nieprawdę co do faktu sprzedaży towarów – albo w ogóle jej nie było, albo były to ilości znacznie mniejsze niż wpisane w deklaracje - informuje CBA.

Fikcyjne dokumenty Tax Free trafiały do odprawy celnej. Funkcjonariusze celni w zamian za łapówki potwierdzali rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej.

Jak wskazuje Piotr Kaczorek, jednorazowo mieli brać od obywateli Ukrainy za taką nielegalną przysługę do kilku tysięcy złotych. Obowiązywała tu niepisana stawka od 2 proc. do 3 proc. wartości wpisanej na deklaracji Tax Free.

Zobacz także: Zobacz również o innym sukcesie CBA:

Śledczy ustalili, że zatrzymani przez CBA pojedynczy funkcjonariusze celni mogli dokonać od kilkudziesięciu do nawet 200 takich odpraw za łapówki. Zatrzymani trafili do podkarpackiego wydziału prokuratury krajowej, gdzie usłyszą zarzuty. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(88)
Obieżyświat
5 lata temu
w latach 80-tych na granicy Polska-ZSRR celni zarabiał około 160 rubli czyli około 6 dolarów no może 6 i pół. każdy polski "turysta" dawał mu 10- 50 $ w zależności co przewoził. ja dawałem 10 czasami 20 ale znajomy zawsze 50 dawał. Na 12-godzinnej zmianie odprawiał 70-80 turystów a kolejki do odprawy były czasami 24 godz. czasami dłuższe. licząc średnio 25 x 70 wychodzi 1750 $ wychodzi prawie 300 miesięcznych pensji na jednej zmianie ! ale ... trzeba było się dzielić jakoś z Naczlnikiem. ale żeby kupić sobie taką robotę trzeba było być synem celnika albo pierwogo sekretara ! i był problem też co z tymi pieniędzmi zrobić ? duży problem
ja
6 lat temu
te 200 to chyba na godzinę :)
jan
6 lat temu
To już miało tak być dobrze bo nie mieli kraść. Tak mawiała broszka i co?
BABCIA EWA
6 lat temu
ZAPATRUJĄ SIĘ NA ZŁODZIEJSKĄ DOBRA ZMIANĘ - A CO IM SIĘ NIE NALEŻAŁO
mrówa
6 lat temu
w Dorohusku jedna celniczka miała ksywę 100 baksów
...
Następna strona