Notowania

kraj
19.01.2017 12:26

CBA skierowało wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia. Wiktowski odpiera zarzuty

CBA skierowało w czwartek do Rady Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez prezydenta przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROL SEREWIS)

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało wniosek do Rady Miasta Radomia o wygaszenie mandatu prezydenta Radosława Witkowskiego. To skutek ujawnienia przez CBA nieprzestrzegania przez prezydenta przepisów ustawy antykorupcyjnej - informuje biuro w komunikacie na stronie internetowej. Radosław Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

O co chodzi? Według funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Witkowski - wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów ustawy antykorupcyjnej - zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy.

CBA przeprowadziło kontrolę przestrzegania w latach 2014-16 przez prezydenta Radomia zakazów wynikających z art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tzw. ustawy antykorupcyjnej), a także kontrolę prawidłowości i prawdziwości składanych przez niego oświadczeń majątkowych w zakresie tych zakazów.

Według agentów CBA prezydent Radomia miał zasiadać w 2015 r. przez cztery miesiące w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

*Prezydent Radomia się broni *

W ocenie prezydenta Radomia większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był Skarb Państwa. Dlatego też - jego zdaniem - mógł on jako prezydent miasta jednocześnie zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Witkowski podkreślał, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swą działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące i odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym. Witkowski zapowiedział, że aby oczyścić się z zarzutów zamierza wykorzystać w tej sprawie wszystkie możliwe środki prawne.

Radni - 30 dni na decyzję

Od momentu wpłynięcia wniosku do Rady Miasta radni będą mieli 30 dni na podjęcie decyzji czy wygasić mandat prezydenta miasta. Zdaniem funkcjonariuszy, samorządowiec - zasiadając w radzie nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego - złamał prawo. On sam uważa, że działał zgodnie z przepisami.

Jeśli radni zdecydują się wygasić mandat prezydenta, ten ma siedem dni na odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a sąd powinien w ciągu dwóch tygodni wydać wyrok. Stronie niezadowolonej z wyroku przysługuje prawo odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Natomiast w przypadku, kiedy radni nie znajdą podstaw do wygaszenia mandatu, inicjatywę przejmuje wojewoda, który - jak mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej - wzywa samorządowców do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli tak się nie stanie, przedstawiciel rządu - w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji - wydaje zarządzenie zastępcze. Także i wtedy prezydentowi przysługuje prawo odwołania się do sądu. Ten jednak nie jest związany żadnym terminem, w którym miałby wydać wyrok.

Ustawa antykorupcyjna

Zgodnie z ustawą antykorupcyjną, prezydenci miast w okresie zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego. Zakaz nie obowiązuje w przypadku, gdy osoby zostały zgłoszone do objęcia stanowisk w spółce prawa handlowego przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego.

Tagi: kraj, prawo, samorząd, pap, cba, krótka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2017

NKWDJak poprzednik tego pana na stanowisku prezydenta Radomia wybudował "lotnisko-widmo" to nikt go nie prześwietlał pomimo utopienia … Czytaj całość

19-01-2017

Swoj Skaklikado pudła urzednika

19-01-2017

ochA już sie ucieszyłem że chodzi o notariusza ;(

Rozwiń komentarze (7)